reklamı kapat

POPÜLER

Apple Mac Pro

Apple’dan şaşkınlık yaratan Mac Pro hamlesi

Apple tarafından WWDC 2019 kapsamında tanıtılan profesyonellere yönelik bilgisayar Mac Pro için ilginç bir haber ortaya çıktı.

Apple’ın “çöp kutusuna” benzetilen eski Mac Pro modeli 2013 yılından bu yana Amerika sınırları içerisinde üretiliyor. “Rendeye” benzetilen yeni Mac Pro’nun ise Amerika değil direkt olarak Quanta Computer tarafından Çin’de üretileceği açıklanıyor. Shanghai’daki bir fabrikada üretileceği belirtilen bilgisayar, bu konuda gerçekten şaşırtıyor. Bu hamlenin arkasında ise Amerika ile Çin arasındaki ticari savaşın olduğu tahmin ediliyor. Son vergilerin ışığında yeni Mac Pro’nun Çin’de üretilmesinin çok daha ucuza geleceğini belirten kaynaklar, Apple’ın bu sürpriz adımınını direkt olarak buna bağlıyor. Tamamen Amerika içerisinde tasarlandığı ve geliştirildiği belirtilen bilgisayar, biliyorsunuz profesyoneller tarafından çok ama çok uzun zamandır bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Apple Mac Pro hakkında bilinmesi gerekenlere bakarsak

Model en üstte tam 28 çekirdekli Intel Xeon W işlemci, 12 x 128 GB DIMMs kombinasyonuyla tam 1.5 TB RAM, iki MPX modülü aracılığıyla dört adet AMD Radeon Pro Vega II ekran kartı ve 4 TB SSD depolama birimi ile donatılabiliyor. Sisteme istenirse video düzenleme sürecine özel tasarlanan Afterburner kartı da dahil edilebiliyor. Tüm bu sistemi tam 1.4 kW güç kaynağıyla besleyen 2019 Apple Mac Pro, bünyesinde sekiz adet PCI Express slotu taşıyor.

Modüler yapıda olan sistemin hatırlarsınız en düşük özelliklerdeki temel fiyatı 6 bin dolar seviyesinde. Burada 8 çekirdekli Intel Xeon W işlemci, 32 GB RAM, bir adet AMD Radeon Pro 580X ekran kartı ve 256 GB SSD sunuluyor. En üst donanım kombinasyonunun ise tam 50 bin dolar seviyesinde olacağı tahmin ediliyor.

İlgili Video