reklamı kapat

POPÜLER

Apple’ın yeni iPad Pro modeli için çentik gizemini çözen sızıntı

Her ne kadar tüm gözler iPhone modellerinde olsa da eylül ayında Apple’ın yeni bir iPad Pro tanıtması bekleniyor. Çentikli bir tasarımla gelebileceği konuşulan tabletin tasarımı beklenildiği gibi olmayabilir.

Bildiğiniz gibi bir süredir akıllı telefon pazarı çirkin ekran çerçevelerinden kurtulmaya çalışıyor. Xiaomi Mi Mix modeliyle altta çok ince bir çerçeve bırakarak bu tasarıma ulaşmaya çalışırken Essential Phone bir “oyuk” ile çerçevesiz tasarımını duyurmuştu. Ancak telefon pazarını arkasına alan tasarım Apple’ın iPhone X’da kullandığı çentik oldu. Peşi sıra çıkan çentikli telefonlarla artırılan en-boy oranına da haliyle alıştık. Neredeyse çerçevesiz ekranlar daha estetik ve etkileyici bir deneyim sunuyordu. Hal böyle olunca tabletlerin kalın çerçeveleri açıkçası pek etkileyici görünmüyor. Eylülde yapılacak Apple konferansında tanıtımı gerçekleştirilecek olan iPad Pro modeli için de benzer bir çentikli tasarım olabileceği konuşuluyordu. Yeni sızıntı ise çentikli tasarımın olmayacağına işaret ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPad Pro

İnce çerçeveler, çentiksiz tasarım

iOS 12’nin geliştirici betasının beşinci versiyonu gelecek nesil iPad Pro modeli için tasarım detayını doğruluyor. Mavi logoda çok ince bir çerçeve yer alıyor ama ortada bir çentik yok. Ana ekran tuşu da logoda görünmüyor. Ancak bu ikinci detay mantıklı çünkü cihazda zaten Face ID teknolojisinin yer alacağı belirtiliyor. Söz konusu logonun bir önceki sürümünde klasik iPad silüeti bulunuyordu.

Bildiğiniz gibi iPhone X’da Face ID ile yüz tanımayı gerçekleştiren TrueDepth modülü çentiğe gizleniyor. Bu sebeple her ne kadar burada çentiksiz gibi görünse de cihazın çentikle gelme ihtimali hala bulunuyor.