reklamı kapat

POPÜLER

Avengers Endgame

Avengers Endgame filminin açıklanması gereken en önemli detayı

Avengers Endgame filmi duygu dolu destansı bir filmle hayranları bir sona ulaştırdı. Ancak filmdeki çok küçük ve çok önemli detay açıklanmadı.


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı Avengers Endgame filmine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Avengers Endgame filminin vizyon macerasının başlamasıyla beraber hayranlar salonları seans saati fark etmeksizin doldurdu. Hayli heyecanlı ve duygusal bir macera sunan film tamamlandıktan sonra ise küçük bir detay cevapsız kaldı. Bildiğiniz gibi Avengers üyeleri, filmde zaman yolculuğu yaratak Sonsuzluk Taşları’nı toplama kararı almışlardı. Ancak filmin zaman yolculuğu kuralları filmde de açıklandığı üzere diğer filmlerdeki gibi işlemiyor. Ancient One’ın Hulk’a da açıkladığı gibi, örneğin geçmişte alınan bir Sonsuzluk Taşı’nın zamandaki doğru yerine iade edilmemesi zamanda kırılma yaratarak farklı bir zaman dilimi oluşturuyor. Teknik olarak paralel evrenler gibi değil ama paralel zaman dilimleri gibi düşünebiliriz. Yani taşların geri yerlerine döndürülmesi bu yüzden önem taşıyordu. Yoksa zamandaki kırılma farklı bir pencere yaratabiliyordu. Ancak filmde aslında bu kırılma oldu ve açıklaması yapılmadı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Loki Tesseract ile kaçtı

Bildiğiniz gibi normalde zaman yolculuğuyla Tesseract’ı almaya gitmeselerdi Thor taşı Loki ile beraber Asgard’a götürecekti. Burada taş Odin’in kasasına konuluyor ancak daha sonra Loki’nin Odin kılığında Heimdall’ı hainlikle suçlaması ardından taş da korunmasız kalıyordu. Thor: Ragnarok sonunda ise Asgard yok olmadan önce Loki taşı almayı başarıyordu.

Şimdi ile alternatif bir zaman çizgisi yaşandı. Çünkü Loki, taşı alarak gitti. Bu bir sorun teşkil ediyor. Çünkü daha sonra Iron Man ve Captain America 1970’e giderek taşı “daha da geçmişten” alıyor. Filmin sonunda Captain America, taşları zaman dilimini bozmamak adına yerine bırakıyor. Tesseract da muhtemelen 1970’te yer alıyor. Ancak bu durum Loki’nin 2012’deki taşı çalmasını Hulk’ın yaptığı zaman yolculuğu açıklamasına göre etkilemiyor olması lazım.

Yani Captain America tüm bu taşları geri döndürmenin ardından 2012’ye de uğrayarak Loki’nin Tesseract’ı almasını engellemediyse orada ilginç bir kırılma yaşamış oluyoruz. Ki kendisinin filmin sonunda böyle bir şey yaptığına ilişkin bir bilgi de paylaşılmadı. Tesseract’ı 1970’e götüren Steve, orada kalarak “hayatını yaşamaya” karar vermişti. Loki de filmde o sahneden sonra bir daha anılmadı.

Bu küçük sahne ise bizi Loki’nin Disney+ dizisine bağlayabilir gibi görünüyor. Ancak şimdilik net bir şey söylemek hayli zor.

İlginizi çekebilir

Avengers Endgame fragmanı