reklamı kapat

POPÜLER

Avengers Endgame

Avengers Endgame incelemesi [Spoiler yok]

Avengers Infinity War’u seyrettiğimiz günden bu yana büyük bir heyecanla beklediğimiz Avengers Endgame sonunda vizyona girdi. Peki film bir senelik beklentiyi karşılayabiliyor mu?

Öncelikle tekrar belirtelim, yazımızda hiçbir spoiler (keyif kaçıran detay) olmayacak. Filmi tüm sızıntılardan uzak durarak izlemenizin çok daha keyifli olacağına inanıyoruz. Sabredip sinemada izlemenizi tavsiye ederiz. Bu sebeple keyif kaçırmamaya özen göstererek yorum yapmaya çalışacağız.

Avengers Infinity War’un ardından hepimizin gözü Avengers Endgame’deydi. Hikayenin nasıl devam edeceği, kahramanlarımızın yaşananları nasıl geri çevireceği, Thanos’un sonunun ne olacağını merak edip durduk. Öyle ki bu son bir sene boyunca üretilmeyen teori, ortaya atılmayan sahne sızıntı kalmadı. Avengers Endgame şüphesiz şekilde son yılların en çok beklenen filmi oldu. Normalde beklenti ne kadar yüksekse, hayal kırıklığı yaşama ihtimali o kadar yüksektir. Fakat bu durum Endgame için kesinlikle söz konusu değil. Her ne bekliyorsanız, filmde çok daha fazlasını buluyorsunuz. Bu da filme dair en büyük endişenin ortadan kalktığı anlamına geliyor.

Öte yandan başka bir karşılaştırma gündeme geliyor. Avengers Infinity War mu daha başarılı, yoksa Avengers Endgame mi diye merak ediliyor. Gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz ki Avengers Infinity War sadece hikayenin başlangıcı. Endgame ise adı üstünde, finali. O yüzden bu iki filmi ayrı iki hikaye gibi düşünmemek gerekiyor. Her ne kadar Joe ve Anthony Russo ikisinin ayrı filmler olduğuna bizleri inandırmak istese de, karşımızda iki parçaya ayrılmış tek bir hikaye var. Hikayenin ortasında kesip “bu hikaye bir” demek yeterli olmuyor. Bu bağlamda Avengers Infinity War Part 1 ve Part 2 kesinlikle çok daha uygun isim tercihleri olurmuş diyebilirim.

Marvel’ın geçmiş 10 yıla saygı duruşu

Avengers Endgame her şeyden önce Marvel Sinematik Evreni’nin on senelik geçmişine kocaman bir saygı duruşu niteliğine sahip. Hikaye her şeyden önce orijinal Avengers ekibini ön plana çıkartıyor. Iron Man, Captain America, Thor, Hulk, Black Widow ve Hawkeye olayların merkezinde yer alıyor. Hiçbir karakter onların önüne çıkmıyor. Bu da Joss Whedon’ın yönettiği The Avengers filmine bakıp “Nerden nereye…” diye düşünmemize neden oluyor.

Elbette orijinal Avengers ekibi dışında hikayede önemli rol üstlenen pek çok karakter var. Herkesin endişesi Marvel dünyasına dahil edilen Captain Marvel’ın diğer kahramanları gölgede bırakmasıydı. Bunun kesinlikle yaşanmadığını söyleyebiliriz. Verilen bu mücadelede önemli olan ne kadar güçlü olduğunuz değil, ne kadar iyi olduğunuz. Bu her alanda ön plana çıkıyor. Kahramanlığa, aile olmaya dair güzel dersler veriliyor.

Film kusursuz değil

Elbette Avengers Endgame kusursuz bir film değil. Örneğin üç saatlik süre hikaye açısından çok gerekli mi? Tartışılır. Hikayenin başı geri kalanına göre çok daha yavaş ilerliyor. Bizleri de kahramanları da duygusal bir çıkmaza sürüklüyor. Ardından tempo yükseliyor ve izlediğimiz o ağır sahneler daha anlamlı bir hal almaya başlıyor. Filmin son 45 dakikası tamamen aksiyon dolu. Ancak o son 45 dakika öyle hızlı geçiyor ki farkına bile varmıyorsunuz.

Aksiyon ve savaş sahneleri gerçekten çok başarılı. Görsel efektler konusunda en ufak bir sıkıntı dahi yok. Zaten o kadar fazla şey yaşanıyor ki, kendinizi hikayeye verdiyseniz görsel efektlerdeki kusurun farkına varmıyorsunuz. Filmde ufak tefek mantık hataları da var ancak genel olarak hikaye o kadar başarılı ki, bu detaylar bir noktadan sonra anlamsız ve önemsiz bir hal alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son olarak çok merak edilen iki soruya yanıt verelim. Avengers Endgame’de film sonu sahnesi yer almıyor. Çünkü filmin finalinden sonra başka bir sahneye hacet kalmıyor. Marvel efsanesi Stan Lee ufak bir sahneyle karşımıza çıkıyor. Fakat bu sonun Marvel Sinematik Evreni’ndeki son sürpriz sahnesi. Bundan sonra Stan Lee’siz bir döneme giriş yapıyoruz. Üstelik filmde Marvel’ın geleceğine dair hiçbir ipucu yok. Bu da Avengers Endgame sonrası gizemimiz olacak gibi görünüyor.

Herkese şimdiden iyi seyirler diliyoruz. Umarım siz de en az bizim kadar keyif alarak izlersiniz.

İlginizi çekebilir

Avengers Endgame tanıtımı