reklamı kapat

POPÜLER

Avengers Endgame sonrası marvel sinematik evreni

Avengers Endgame sonrası Marvel Sinematik Evreni’nin geleceği

Avengers Endgame sonrası bir devri kapattık. Ancak Marvel Sinematik Evreni dur durak bilmiyor. Peki önümüzde bizi neler bekliyor? Biraz yorumlamaya çalışalım.


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı Avengers Endgame içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Marvel Sinematik Evreni, 11 yıllık macerasında 22. filmle bir devri kapattı. Her ne kadar 3. evreyi Avengers Endgame değil, Spider-Man Far From Home kapatacak olsa da, ana Avengers ekibine bir “son” bahşeden film Endgame oluyor elbette. Ancak bu da çeşitli soruları ve sorunları beraberinde getiriyor. Onlardan biri serinin kalbi niteliğindeki Iron Man‘in kaybı sonrası sinematik evrenin nasıl etkileneceği. Bildiğiniz gibi Iron Man, 2008’deki ilk filmle sinematik evrenin temellerini oluşturuyor. Tony Stark’ı en kötü gününde de en iyi gününde de karşımıza çıkaran Marvel, geçmişte filmlerini öne çıkarmak için de yine Iron Man’i kullanmıştı. Üstelik bunu hatırlamak için çok geçmişe dönmemize de gerek yok. Spider-Man Homecoming filmi, Spider-Man’i sinematik evrene dahil ederken, filmin pazarlaması poster üzeri bol bol işlenmiş Iron Man ve Tony Stark ile yapıldı. Kısacası Iron Man’in vedası sinematik evrende kısa vade için büyük bir kan kaybı.

Sadece Iron Man de değil tabii. Bu filmle beraber Captain America’ya da veda ettik. Kalkanı Falcon’a devreden Captain America da yine artık sinematik evrende muhtemelen görmeyeceğimiz bir isim. Falcon ve Winter Soldier kendi Disney+ dizilerine doğru yelken açarken ikili sinematik evrende “kaptanın” boşluğunu ne kadar doldurur bilemeyeceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bir de Black Widow var tabii. Bildiğiniz gibi Black Widow’un 4. evrede kendine ait bir solo filmi bulunuyor. Ancak filmin geçmişte geçeceği daha önce açıklanmıştı. İlk Avengers filminin hemen ardından gelişen olayları konu alacağı söylenmişti. Yani burada da “bilindik karakterler” açısından çıkmazdayız. Peki rekor üstüne rekor kıran, gişede daha ilk haftasını doldurmadan 1 milyar doların üzerinde hasılata ulaşan Endgame sonrası 4. evre nasıl geçecek?

Hayli sancılı bir dönem bizleri bekliyor

Bu konudaki en şansız filmlerden biri Spider-Man filmi olmasına rağmen Far From Home. Bu kadar başarılı ve gişede yıkıp geçen bir filmin ardından çıkmak film başarılı olsa dahi onu başarısız gösterebilir. Özellikle karakterlere veda etmenin getirdiği hüzün sonrası bazı hayranların evrene karşı heyecanı da azalmışken. Ancak işler Far From Home’dan sonra daha da kötüye gidecek gibi.

2020’ye baktığımızda Marvel’ın takviminde üç film ayırtılmış gibi görünüyor. 1 Mayıs, 31 Temmuz ve 6 Kasım. Çekimleri başladığı için 1 Mayıs’ta muhtemelen Black Widow filmini izleyeceğiz. Ancak sonraki yapımlar için işler karışıyor. The Eternals filminin geleceği konuşuluyor ancak net bir tarih ortada yok. Öte yandan Marvel, sinematik evrene yeni bir karakter dahil etmeye hazırlanıyor: Shang-Chi. Diğer planlar ise genellikle ikinci filmlerden oluşuyor. Doctor Strange 2, Black Panther 2, Captain Marvel 2 ve muhtemelen Ant-Man and the Wasp 2. Bunların yanı sıra James Gunn Suicide Squad’ı bitirdiğinde Guardians of the Galaxy vol. 3‘ü çekecek.

Ancak bu planda şöyle bir sıkıntı bulunuyor, bu filmlerin çoğu istenen yüklü heyecan ve ilgiyi sağlayamayabilir. Yani kısa vadede sinematik evren kan kaybına uğrayacak derken bunu kast ediyoruz aslında. Sinematik evreni sırtında taşıyacak yeni Iron Man ya da Captain America kim olabilir kestiremiyoruz şu an. Ancak elimizdeki planlar, sakin bir dördüncü evre geçireceğimizi gösteriyor. 5. evreye geçtiğimizde ise işler değişebilir. Fantastic Four’u dört gözle beklediğimiz sinematik evrenin nasıl yeniden yavaş yavaş temellere oturtulduğunu hep beraber göreceğiz.

İlginizi çekebilir

Spider-Man Far From Home fragmanı