reklamı kapat

POPÜLER

Bir İtalyan’dan bir İtalyan’a “4C” dersi; Alfa Romeo Mole Costruzione Artigianale 001

İtalya merkezli tasarım şirketi UPD tarafından geliştirilen Alfa Romeo Mole Costruzione Artigianale 001 projesi, sadece tek bir örneğiyle markayı kıskandırma konusunda fazlasıyla iddialı.

Geçtiğimiz günlerde dört yıllık süreyi içerisine alan ve ürün gamındaki değişimleri kapsayan detaylı bir yol haritasıyla karşımıza çıkan Alfa Romeo, meraklılarına GTV ve 8C‘nin dönüşünü müjdeledi. Bunun yanında yeni bir SUV modeli için de hazırlık yaptığını gördüğümüz İtalyan markayı önümüzde hayli hareketli bir süreç bekliyor. 4C‘yi şimdilik öncelik sırasında geri planda tutan Alfa’nın tasarım diliyse Giulia ve Stelvio’da gördüğümüz hatlarla yürüyecek. Düzenlenen etkinliğin ardından artık yeni projeleriyle gündeme geleceğini düşündüğümüz Alfa Romeo’yu bu kez kendi ülkesindeki çok önemli bir tasarım stüdyosu gündeme taşıyor. Sadece bir tane üretilecek olan Alfa Romeo Mole Costruzione Artigianale 001 isimli projenin boy göstereceği yer yine İtalya olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alfa’yı kıskandıracak değişim

Bir anlamda geleceğin 4C’si olarak da nitelendirebileceğimiz projenin temeli, tasarımı baştan yaratma noktası üzerine kurulu. Umberto Palerno Design imzasıyla, günümüz Alfa modellerinde yer alan tasarım karakterinin doğrudan 4C’ye aktarıldığı Mole Costruzione Artigianale 001, öylesine başarılı olmuş ki görenlerin “Bu yeni 4C değil mi? dememesi için hiçbir neden yok. Yeni ön bölümle birlikte biraz daha geniş olduğu fark edilen projenin arka tarafında da eski jenerasyonları akıllara getiren bir yapıya yer verilmiş. İç bölümünde döşeme ve renk paleti gibi değişimler barındıran bu 4C örneğinin motor bölümünde herhangi bir değişimin yapılıp yapılmadığını henüz bilmiyoruz. Bugün kapılarını açacak olan “Salone Auto Torino” etkinliğinde sergilenecek olan projenin bir koleksiyonerin garajında yer bulacağına hiç şüphe yok. Standart 4C’nin 1,8 litrelik motoruyla 237 beygir güce ve 349 Nm torka sahip olduğunu da hatırlatmakta fayda var.