reklamı kapat

POPÜLER

BMW

BMW modellerinin kokpitindeki devrimsel değişimden ilk detay

BMW ürün gamının gelecekteki amiral gemisi iNEXT, kokpitinde barındıracağı yeni ekran mimarisiyle kullanıcı deneyimine odaklanıyor.

Elektrikli otomobil geleceğiyle ilgili çalışmalarına devam eden BMW, uzun süredir i3 ile devam eden süreçte artık atılım hamlesi için gün sayıyor. Özellikle 2020 ve 2021 itibarıyla çok ciddi modellerle karşımıza çıkmaya hazırlanan markada, geçtiğimiz mart ayında bu modellerle ilgili önemli detayları paylaşmıştı. iX3, iX4 ve iNEXT üzerinden paylaşılan teknik değerlerde 600 kilometrenin üzerinde menzil değerleri dikkat çekerken, sürüş deneyiminde de oldukça farklı bir düzenin bizi beklediğine işaret edildi. Bugün paylaşılan parçalar ise bu değişimin kokpit bölümünde ne denli olacağını gösteriyor. Amiral niteliği taşıyacak iNEXT ile birlikte geleceğine vurgu yapılan kavisli ekran, konsolun tamamına hükmedecek gibi gözüküyor.


BMW geleceğine ışık tutacak

Son nesil televizyon teknolojilerinden ilham alınarak geliştirildiği söylenen bu ekran, günümüz Mercedes modellerinden oldukça farklı olacağının sinyallerini veriyor. Dokunmatik yapısı sayesinde hem sürücü hem yolcu için de kullanım kolaylığını da beraberinde getirecek yapının arka çıtalar üzerinden konsola entegre edildiğini de görebiliyoruz. Bu yapıyla ilgili ilk açıklamalarda bulunan Tasarım Departman Şefi Domagoj Dukec; “Tek parçalı bu ekran, tüm işlevlerin kontrol edilebileceği bir yapıyı içeriyor. Yeni yapıyla birlikte son derece farklı bir deneyimin bizleri beklediğini söyleyebilirim. Üst seviye malzemelerden üretilecek olan bu dokunuşla birlikte BMW iNext’teki modern, lüks ve cömert alan duyguları desteklenmiş olacak.” ifadelerine yer verdi. Üçüncü seviye otonom sürüş teknolojisiyle gelecek olan iNEXT, dördüncü ve beşinci seviye gibi tam otonoma giden yolda da markasının merkez modeli konumunda olacak.

İlgili video

BMW iNEXT iç tasarım