reklamı kapat

POPÜLER

Bosch iç güneşlik

Bosch’tan sürücü görüşünü kapatmayan iç güneşlik

CES 2020’de otomotiv sektörüne yönelik teknolojiler de tanıtılıyor. İşte bunlardan birisi Bosch imzalı sürücü görüşünü kapatmayan iç güneşlik sistemi oldu.

Advertisement

Güneşin direkt olarak karşıdan geldiği saatlerde otomobil kullanmak kolay değil. Özellikle güneş gözlüğü kullanılmadığında sürüş çok zor hale gelebiliyor. Bu tarz durumlarda araçlarda yer alan iç güneşlik fayda sağlıyor ancak biliyorsunuz o da görüşü kapatıyor. Bosch ise yeni teknolojisiyle bunu ortadan kaldırmış durumda. Firmanın geliştirdiği yeni iç güneşlik, şeffaf yapısıyla sürücü görüşünü kapatmadan görevini yerine getirebiliyor. Virtual Visor adı verilen yeni sistem, şeffaf bir LCD panel ve sürücüye bakan bir kamera sistemi üstüne kuruluyor. Yapay zeka temelli altyapı, yüz tanıma ile çalışıyor ve kişilerin gözlerine güneş vurmasını yukarıda görebileceğiniz gibi belirli kısımlar karartarak engelliyor. Gerçekten çok kullanışlı duran Bosch imzalı sistem, gözler haricindeki kısımları kapatmadığı için sürüşü bozmamış oluyor. Bu da otomobil kullanırken büyük bir güvenlik artışı getiriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bosch imzalı iç güneşlik ne zaman hayatımıza girecek?

Şimdilik bunun cevabının firma dahi bilmiyor. Otonom araç teknolojilerinin patlama yaptığı günümüzde bu teknolojinin hiçbir zaman gerçek olmama ihtimali de bulunuyor. Ancak yine de bu teknolojiyi dev bir otomobil firmasının değerlendirme ve gerçekten kullanıma geçirme ihtimali bulunuyor. Bunu zaman gösterecek.

İlginizi Çekebilir

Elektrikli motosiklet APEX