reklamı kapat

POPÜLER

Nokia 9 PureView

Büyük heyecan yaratan detaylarıyla beş arka kameralı Nokia 9 PureView ve sunacağı üst düzey kamera deneyimi

Kamera sistemiyle büyük merak uyandıran Nokia 9 PureView, bu konuda nasıl bir deneyim sunacak merak ediyor musunuz? İşte bunun için yeni detaylar var.

Arkasında ZEISS imzalı beşli kamera sistemi yer alan Nokia 9 PureView, sadece bu açıdan merak edilen bir telefon. Gördüğümüz üzere performans ve tasarım konusunda rekabetin gerisinde kalacak model, kamera tarafında Light firmasının oluşturduğu özel bir altyapı üzerine kuruluyor. Bu altyapı için özel bir sayfa hazırlayan Light, MWC 2019 kapsamında gelecek model için heyecanı artırıyor. Çünkü geliştirilen bu Bilişimsel Fotoğrafçılık ile harmanlanmış altyapı, direkt olarak tüm kameralar ile aynı anda fotoğraf çekilmesi ve işlenmesine dayanıyor. Nokia 9 PureView modelinde söylediğimiz gibi beş arka kamera yer alıyor. Ancak Light sürecin 9 farklı kameraya kadar (Telefon tarafında) çıkabileceğini belirtiyor. İşte bu birden fazla kamera ile Polar Fusion Engine kullanılarak çok yüksek keskinliğe ve çözünürlüğe sahip fotoğraflar elde edilebiliyor. Bunun için yeri geldiğinde 50 farklı fotoğrafın bir araya getirilebileceğini belirtiyor. Firma burada DSLR kalitesinde fotoğraf kalitesi gibi çok iddialı bir açıklama dahi yapıyor.

Nokia 9 PureView

Birden fazla fotoğraf ve birden fazla kamera kombinasyonu sayesinde normalden 10 kat daha fazla ışık yakalayabildiğini söyleyen Light kamera teknolojisi, Nokia 9’un düşük ışık performansı açısından da heyecanı artırıyor. Mevcut sistemlerden çok daha yüksek (10’a karşı tam 1.000 katman) bir derinlik algılama / yakalamadan bahseden firma, çoklu kamera kurulumu sayesinde kayıpsız optik yakınlaştırma konusunda da büyük vaatler sunuyor. Çekim sonrasında bokeh (net olmayan alan) değişimine izin vereceği belirtilen teknoloji, tam 13 durak dinamik aralık getiriyor. Bu da gölge ile parlak alanlardan inanılmaz yüksek veri yakalanması anlamına geliyor. Böylelikle çok dengeli HDR fotoğraflar saniyeler içerisinde yakalanabiliyor. Nokia 9’un bu kadar yüksek dinamik aralık sunması halinde çok büyük ses getireceği açıkça görülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Nokia 9 PureView teknik olarak şu detaylarla geliyor

5,9 inç 1440×2960 piksel bir HDR10 ekran üzerine kurulan telefon, gücünü yukarıda da söylediğimiz gibi Snapdragon 845 işlemci ve 6 GB RAM’den alıyor. 128 GB dahili depolamasının microSD üzerinde artırılabildiği telefon, önünde 12 megapiksel bir kamera barındırıyor. Üst düzey akıllı telefon kablosuz şarj desteğine de unutmuyor. Tam 4.150 mAh pilinin olacağı gelen bilgiler arasında yer alan modelin 2019 Ağustos ayında Snapdragon 855 işlemcili ve 5G destekli bir versiyonu da geliyor.

İlgili Video