reklamı kapat

POPÜLER

Captain Marvel Brie Larson YouTube düzenlemesi

Captain Marvel saldırısına karşı YouTube hamlesi

Marvel Sinematik Evreni’nin ilk kadın başrollü filmi Captain Marvel bir süredir farklı platformlarda çeşitli saldırılara maruz kalıyor. YouTube, algoritmasındaki değişimle ise bu saldırıları dağıtıyor.

Marvel Sinematik Evreni’ndeki filmlerin pek çoğu politik noktalara dokunuş yapıyor; Captain Marvel ise kadın başrolü ile güçlü bir mesaj vererek feminist bakış açısını beraberinde getiriyor. Başrolü üstlenen Brie Larson da açıklamalarıyla filmi desteklerken, Amerika’nın politik ikliminde gündeme bomba gibi düşen film ise belli başlı kişileri rahatsız etmiş gibi görünüyor. Spoilersız incelemesinde de değindiğimiz gibi, Captain Marvel, güçlü bir mesajı olan ve her yaşta kadına hayatını “Sen yapamazsın”larla değil “Neden yapamayayım”larla şekillendirebileceği mesajını veriyor. Aynı zamanda küçük yaştaki izleyiciler için de idol konuma getirilebilecek güçlü bir örnek teşkil eden kahraman, Marvel’ın sinematik evreni içinde uzun zaman önce doldurması gereken bir boşluğu da doldurmayı başarıyor.

Larson’ın tanıtım sürecindeki açıklamalarının çarpıtılması, anlaşılmak istenmemesi ve bazı kesimlerin çeşitli kavramları bilmediğini ortaya seren bir karalama sürecinin başlamasıyla verilmek istenen mesajın gücü azaltılmaya çalışılırken, filmin gişedeki güçlü başlangıcı da iki taraf arasındaki savaşı devam ettiriyor. Çevrim içi platformlara sıçrayan bu savaşta YouTube tarafından da ilginç bir hamle geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube algoritmasındaki düzenleme

Rotten Tomatoes ve IMDb’deki saldırıların ardından elbette YouTube’da da konuyla ilgili pek çok içerik yayınlanmış durumda. Yayınlanan içerikler hedefine ağırlıklı olarak Brie Larson’ı oturturken filmin boykot edilmesi gerektiği, Larson’ın Marvel’ı “bitirdiği” üzerine içerikler de platformda yer alıyor. YouTube elbette bu videoların yayınlarını engellemiyor. Ancak Brie Larson’ın kategorizasyonunu değiştiriyor. Ünlü oyuncuyu “haber değeri taşıyan bir arama terimi” olarak değerlendiren platform, Brie Larson kategorizasyonunu da buna göre ayarlıyor. Arama yapıldığında kullanıcıların karşılaştığı içerikler arasında artık Entertainment Tonight, ABC, CBS, CNN gibi haber kaynakları öncelikli olarak çıkıyor.

Şimdi en merak edilen detay ise filmin gişe macerası tamamlandıktan sonra elde edeceği gelir gibi görünüyor. Vizyonda yerini alan filmin fragmanına haberin devamından ulaşabilirsiniz.

İlgili video