reklamı kapat

POPÜLER

chrome beta

Chrome 64 beta’nın son sürümü sitelerin hilelerini engelliyor [İndir]

Google‘ın birkaç ay önce duyurduğu Chrome 64 beta’nın yeni sürümü rahatsız edici bir problemi çözüyor: Otomatik oynayan videolar.

Chrome 64’ün final sürümü henüz çıkmadı. Ocak ayına kadar da çıkması beklenmiyor. Ancak beta versiyonu aldığı çeşitli güncellemelerle internette gezinirken sık karşılaştığımız sorunları bir bir çözüyor. Google’ın resmi sitesinden indirebileceğiniz Chrome 64 beta, özellikle haber sitelerinin sık başvurduğu otomatik video oynatma durumuna bir nebze olsun çözüm sunuyor. Tarayıcının izinlerinden “otomatik oynatma” özelliğini susturabiliyorsunuz. Bu sayede tarayıcıyı açtığınızda otomatik oynayan video içeriğinin aniden beliren sesini duymak zorunda kalmıyorsunuz.

Özellik başarılı olsa da ne yazık ki bir eksisi de bulunuyor. Bu susturma işlemini her bir site için tekrar tekrar yapmanız gerekiyor. Yani uygulanacak veya uygulanmayacak siteleri siz belirliyorsunuz. Tamamen hepsini susturma özelliğinin olmaması üzücü. Belki son sürümde gözden geçirilebilir.

İzinsiz açılan pencereler

Yeni sürümle beraber gelen bir diğer güzel yenilik ise internet sitelerinin izinsiz açılan pencerelerine ilişkin protokolün daha da sıkılaştırılması. Her 5 kullanıcıdan 1’inin istenmeyen içeriklere ilişkin geri dönüş yaptığını belirten Google bunun için önlemini almış. İki farklı aldatıcı “pop-up” türü olduğunu belirten Google bunları da açıklıyor. Bunlardan biri videolara işlenmiş açılabilir pencereler. Siz video üzerindeki “oynat” tuşuna basıyorsunuz ancak bu sistem yeni bir pencere açıyor. Bir diğeri ise pencereyi kapatma tuşu gibi görünüyor ancak yeni pencereler açıyor. Google yeni sürümünde bunları da engellemeyi amaçlıyor.

Chrome 64 beta’nın son sürümünü buradan indirebilirsiniz.