reklamı kapat

POPÜLER

Dodge efsanesi 1.000 beygirle baştan yaratıldı; “Hellephant” 426 MOPAR

Modifikasyon meraklıları için en anlamlı işlerden birisini yapan Mopar, Dodge tarihinin imza motorlarından birisini güncel dünyaya sunacak.

Chevrolet ve Ford ile birlikte SEMA’nın en önemli katılımcılarından birisi, ev sahipliği rölündeki Dodge. Vegas’taki etkinlike klasik ve yeni jenerasyon modelleri en çok modifiye edilenler arasında yer alan markanın resmi geliştiricilerinden MOPAR, bir süredir ipuçlarını verdiği proje üzerinden heyecana ortak olanlara dahil olmuştu. Orijinalliğe sadık kalarak yaptığı işlerle bu zamana kadar akıllarımızda yer edinen markanın oluşturduğu beklentileri karşılama noktasındaki oyuncusu, otomobille birlikte efsane bir motor oldu. 1968 Dodge Charger restomod projesiyle birlikte gösterimi yapılan bu motor 426 Hemi olarak akıllarımıza kazınan üniteydi. Bore ve stroke çaplarında yapılan değişimler ve mekanik iyileştirmelerle 1.000 beygir güç ve 1.288 Nm tork üretebilecek seviyeye çekilen motor, yeni jenerasyon modellerin kaputunun altına entegre edilmeyi bekliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Satışlar başlıyor

Tamamen alüminyum alaşımdan yapılan bloğunu kullanan Mopar ekibi, motorun güçlendirilmesi konusunda yine üzerinde geliştirilmeler yapılmış bir süperşarjdan destek alıyor. Motorla birlikte bahsi geçen model ise şimdili sadece bir şov otomobilinden ibaret. Super Charger Concept adıyla sahneye çıkartılan modelde 6 ileri manuel şanzıman, 21 inçlik jant seti, 6 pistonlu Brembo kaliperler, son jenerasyondan ödünç alınıyor. Gövdesinin tamamı fiberglas materyalden üretilen bu eşsiz klasik, otomobile merakı olan herkesin ilgisini çekebilecek bir şaheser niteliğinde. İşin tüm bölümünü sadece şovla sınırlı bırakmayacağını da duyuran Mopar, “Hellephant” 426 Supercharged Mopar Crate HEMI motorunu ve diğer geliştirme ekipmanlarını önümüzdeki yılın ilk çeyreğiyle birlikte modifikasyon meraklıları için satışa çıkartacak.