reklamı kapat

POPÜLER

E-Devlet

E-Devlet sistemine herkesi ilgilendiren iki yeni hizmet

E-Devlet sistemine herkesi ilgilendiren iki yeni hizmet daha eklendi. Her geçen dün daha büyük halen gelen altyapı, hayat kolaylaştırmaya devam ediyor.

E-Devlet kapısına hatırlarsınız geçtiğimiz günlerde Halk Kütüphaneleri ile alakalı bir özellik eklenmişti. Şimdi ise servise iki yeni özellik daha dahil edildi. Burada karşımıza ilk olarak Sürücü Belgesi Başvuru Durumu Sorgulama hizmeti çıkıyor. Bu hizmeti kullanarak kendi adınıza ya da vasisi/velisi olduğunuz kişi adına yapılan sürücü belgesi başvurularının durumunu sorgulayabilirsiniz. Bir diğer hizmet ise Pasaport Başvuru Durumu Sorgulama hizmeti. Bu hizmetle ise kendi adınıza ya da vasisi/velisi olduğunuz kişi adına yapılan pasaport başvurularının durumunu sorgulayabiliyorsunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

e-Devlet şifresi nasıl alınır?

Eğer halen giriş için şifrenizi almadıysanız süreç oldukça kolay şekilde işliyor. Şifrenizi içeren zarfınızı PTT Merkez Müdürlüklerinden üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebiliyorsunuz. Şifre ilk alındığında PTT tarafından işlem masrafı olarak 2 TL tahsil ediliyor. Şifrenin kaybedilmesi, unutulması gibi durumlarda ise PTT’den alınacak her şifre için ayrıca 4 TL ücret ödenmesi gerekiyor. Bu durum milyonlar kişinin başına geliyor. Bu işlem masrafı dışında herhangi bir yıllık ücret ödenmesi söz konusu bulunmuyor. Bu faydalı sistemin sunduğu tüm imkanlar ise burada yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’nin ilk milli savaş uçağı konsepti