reklamı kapat

POPÜLER

Elon Musk’a beklenmedik rakip; Araçlarına 100 yıl garanti veren şirket, Mars’a SUV göndermek için harekete geçti

06 Şubat 2018

Elon Musk’ın kendi oyuncağını Mars’a göndermeye hazırlandığı günlerde ortaya çıkan plan, rekabetin Mars’a taşınabileceğine işaret ediyor olabilir.

Tüm dünyanın merakla beklediği Falcon Heavy uçuşu için artık son hazırlık aşamasında olan Elon Musk ve SpaceX ekibi eğer her şey yolunda giderse bugün itibarıyka roketi fırlatmak istiyor. Uzay turizmi ve kolonileşme projelerinin başrol oyuncularından bir tanesi olması beklenen roket, meraklılarının hatırlayacağı üzere beraberinde “ufak” bir hediye götürecek. Elon Musk’ın, Tony Stark edasıyla aldığı karar doğrultusunda Tesla Roadster‘ı uzaya taşıyacak olan Falcon Heavy, dolayısıyla insanlık tarihinde bir ilke de imza atacak. Kendi içerisinde bir hayli keyifli olduğunu düşündüğümüz Elon Musk, rakip kazanma konusunda da istikrarlı bir başarıya sahip. Roadster projesiyle tarihe geçecek olan Musk’a karşı, Mars’a ilk SUV modelini gönderme planını duyuran Rusya merkezli Partisan Motors‘un girişimleri başladı.

Parça parça gidebilir

Askeri kullanım amacıyla ürettiği SUV modeli One‘a 100 yıl gibi bir garanti vererek adından söz ettiren marka, görünüşe göre şöhretini artırmak istiyor. Aslında baktığımız zaman önümüzde aracına 100 yıl garanti vermiş çılgın bir üretici var. Hal böyle olunca aklımıza “Adlarını daha fazla duyurmak için daha ne yapabilir ki? 150 yıl mı garanti verecek?” sorusu geliyor. Evet, belli ki bu sorular marka yöneticilerinin de aklından geçmiş. Lakin cevabın Mars’a bir SUV göndermek olması muhtemelen hedeflerin zirve noktası. 100 yıl garanti verdikleri SUV modellerini “One Mars Edition” adıyla yeni bir form ve oradaki koşullara uygun hale getirerek sunmayı planlayan Partizan Motors ekibinin planıysa biraz farklı. Karbon fiberden üretilecek aracı, Kızıl Gezegen’e birden fazla roket üzerinde parçalara bölünmüş şekilde göndermeyi düşünen şirket, aracın özel ve basit tasarımı sayesinde orada kolaylıkla monte edilebileceğini söylüyor. Şimdilik planlama aşamasında olan projeyle ilgili önümüzdeki günlerde ilgi çekici gelişmelerle karşılaşabiliriz.