reklamı kapat

POPÜLER

En güçlü dört silindirli motorla geliyor; 2019 BMW 3 Serisi’nden ilk detaylar

Resmi tanıtım süreci için önümüzde yaklaşık iki aylık bir zamanın bulunduğu 2019 BMW 3 Serisi, ger parçasıyla daha sportif bir karakterle asfalta inecek.

Lenovo Advertisement

BMW’nin Türkiye’de en çok tercih edilen modellerinden biri konumunda olan 3 Serisi, 2019 model yılıyla güncellenmek için bir süredir geliştirme sürecinde. Bu süreçte kamuflajlı olarak kameralara yakalansa da teknik detaylarıyla ilgili bilgilerinin tahminlerin ötesine geçmediği yeni jenerasyonla ilgili nihayet resmi detaylar da gelmeye başladı. Ekim ayında kapılarını açacak olan Paris Otomobil Fuarı‘nda sahne alması beklenen modelinde bu zamana kadarki en sportif hamlesini yapmaya hazırlanan BMW, tasarım ve motor gibi iki ana başlıkta hatırı sayılır değişimlerle karşımızda olacak. Bir önceki jenerasyona göre 55 kilogram gibi ciddi bir hafifleme elde edildiğini gördüğümüz 3 Serisi’nin ağırlık merkezi de 10 birim aşağı çekilmiş durumda. Bu da sürüş dinamiklerindeki farklılıklar konusundaki önemli işaretlerden birisi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Masada görünenler

G20 koduyla sokaklara çıkacak yeni jenerasyon 3 Serisi’nin kaputunun altında, BMW’nin bu zamana kadar ürettiği en güçlü dört silindirli motoru göreceğiz. Bu motorda güç konusunun yanında verimliliğe de odaklandığının altını çizen mühendisler, yüzde 5 oranında daha tutumlu olma sözünü de veriyor. Şanzıman ayağında ise revize edilmiş 8 ileri otomatik ünite yer alacak. Şimdilik motorun teknik değerleriyle ilgili detay vermekten kaçınan resmi kaynaklar daha çok sürüş dinamiklerindeki parçalara odaklanmış durumda. Bu çerçevede paylaşılan verilerin başında ağırlık dağılımı geliyor. 50:50 gibi dengeli bir dağılımla geleceği söylenen modelin ağırlık merkezinin de aşağı çekilmiş olması hissedilir derecede fark yaratacak gibi. Süspansiyon konusuna da ayrı bir özen gösteren BMW, M Sport süspansiyonların sönümleme kuvvetinin bir öncekine göre yüzde 20 oranında artırıldığını vurguluyor. Bunun altında sportif bir sürüşte konfordan da taviz verilmeme felsefesi yatmakta. Pek çok adaptif kontrol ve elektronik destek gibi yanal parçalarla kullanıcılarıyla buluşacak olan yeni 3 Serisi ile ilgili gelişmeleri LOG.com.tr üzerinden takip edebilirsiniz.