reklamı kapat

POPÜLER

Equil JOT incelemesi

Equil JOT
TASARIM
Equil JOT oldukça sadece ve zekice tasarlanmış bir akıllı kalem. İhtiyaç duyulan tüm araçlar, oldukça şık ve minimal bir tasarıma sahip modüle yerleştirilerek tek parça halde taşınabiliyor. Bu taşıyıcı modül içerisinde akıllı kalem, alıcı, kalemin ayrı olarak taşınması için ufak bir uç kapağı ve bir adet yedek kalem ucu taşınabiliyor. Kalemi kullanabilmek için sadece alıcı ve kalem yeterli.
Equil JOT
Akıllı kalem ele kolaylıkla oturuyor ve gerek kalınlığı gerekse de kullanılan malzeme itibarıyla normal bir tükenmez kalemden farksız. Oldukça kullanışlı bir tasarıma sahip. Kalemin alt kısmına yakın bir noktada bir adet tuş; üst kısmında da bir adet LED gösterge bulunuyor. Bu tuş ile hem alıcı ile eşleşme durumu kontrol edilebiliyor hem de komutlar atanarak farklı işlevler geliştirilebiliyor. LED gösterge ise eşleşmenin başarılı olduğunu işaret ediyor.

Yazıların dijital ortama aktarımından sorumlu olan alıcı ise oldukça ufak boyutlara sahip. Bu sayede farklı boyutlarda kağıtlarla da rahatlıkla kullanılabiliyor. Alıcı üzerinde Bluetooth bağlantısının kurulduğuna işaret eden ufak bir ışık bulunuyor. Yine alıcının yan kısmında yer alan tuş aracılığı ile cihaz Bluetooth eşleştirmesine hazır hale getiriliyor. Tüm parçaları bir arada taşımanıza imkan veren modül ise kalemin ve alıcının şarj görevini üstleniyor. Yan kısmında yer alan mikro-USB çıkışı aracılığıyla modül bilgisayara bağlanarak şarj edilebiliyor. Kalem, iki saatlik tam şarj ile 8 saat kullanım ömrü sunuyor.
Equil JOT
NASIL ÇALIŞIYOR
Equil JOT, çalışabilmek için iki temel araca ihtiyaç duyuyor. Bunlardan birincisi elbette akıllı kalem, ikincisi de kalem ile yazılan herşeyi dijital ortama aktarma görevini üstlenen ufak boyutlu alıcı. Yazmak istenen kağıdın üst kısmına bu alıcı tutturuluyor ve bilgisayar, tablet veya akıllı telefondan herhangi biri ile Bluetooth aracılığıyla eşleştirme yapılarak yazma işlemine başlanıyor. Kalemin kullandığı uç, kullandığımız herhangi bir tükenmez kalem ucundan farksız. Bu yüzden aldığınız notlar da tıpkı tükenmez kalem ile alınanlar gibi kağıt üzerinde yer alıyor. Kalemin alıcısı aracılığıyla alınan notlar, tam olarak alındığı şekli ile yani kullanıcının el yazısının doğrudan aktarılması ile akıllı telefon veya tablet ekranında görüntüleniyor.
Equil JOT
Farklı boyut ve türlerde kağıtlara yazmayı destekleyen akıllı kalemin bu boyut farklılıklarının üstesinden gelebilmesi için kağıda göre kalibrasyon yapılması gerekiyor. Bu işlem kalem tarafından otomatik olarak yapılabildiği gibi kullanıcı tarafından kağıdın köşeleri işaretlenerek de gerçekleştirilebiliyor. Biz her iki yöntemi de denedik ve manuel olarak kalibrasyonun çok daha iyi sonuçlar verdiğini gördük. Otomatik yöntem tercih edildiğinde alıcı, kağıdın alt ve üst kısımlarından oldukça boşluk bırakarak yazılabilir alanın küçülmesine yol açıyor.

Kalemin üzerinde yer alan tuşa farklı görevler yüklenebiliyor. Örneğin kalemdeki tuşa basılı tutarak kalemin ucunu havada saat yönünde döndürürseniz bir sonraki sayfaya geçme veya bir önceki sayfaya geçme gibi işlevler yerine getiriliyor.