reklamı kapat

POPÜLER

Türkiye’de Yılın Otomobili

Fisker’dan 40 bin dolara giriş seviyesi elektrikli otomobil

Uzun süredir sesi soluğu çıkmayan elektrikli otomobil üreticisi Fisker, yeni geliştirdiği giriş seviyesi elektrikli otomobil için ilk ön gösterim görselleri yayınladı.

Amerikalı elektrikli otomobil üreticisi Fisker’ın yayınladığı görsel pek detay vermiyor. Ancak Henrik Fisker’ın demecine göre otomobil Amerika’da 40 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılacak. Bu durumda yeni otomobil Tesla Model 3’ten pahalı, orta segment Model S ile aynı fiyata sahip olacak. Henüz yeni Fisker elektrikli otomobil modelinin detayları belli değil ancak firma 18 Mart’ta bazı detayları açıklayacağını söylüyor. Henrik Fisker Edison’a verdiği röportajda otomobilin 2021’de piyasada olacağını söylüyor ve modelin çok farklı bir tasarıma sahip olacağının altını çiziyor. Lityum iyon pillere sahip olacak model, firmanın planına göre senede 250 bin adet üretilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gelecekte şarj süresi bir dakikaya inecek

Yeni elektrikli otomobil lityum iyon pillere sahip olacak, ancak Amerikalı firma solid state piller üzerinde de yoğun bir biçimde çalışmakta. Şirket bu pillerin 2020’den sonra otomobillere uygulanabileceğini ve lityum iyon pillere kıyasla 2,5 kat daha yüksek enerji yoğunluğuna sahip olacaklarını belirtiyor. Üç boyutlu elektrotlara sahip olacak olan solid state piller, Fisker’ın iddiasına göre 800 kilometreden fazla menzil sunacak ve bir dakikada tamamen şarj edilebilecekler.

İlginizi çekebilir

Artık 35 bin dolara satılan Tesla Model 3