reklamı kapat

POPÜLER

Game-of-Thrones

Game of Spoilers: Bu çılgınlığa bir dur demenin vakti geldi!

1996 yılında çıkan ilk kitabıyla günümüzün en çok takip edilen serilerinde biri olan Game of Thrones, 4’üncü sezonuyla hayranlar arasında kaosa sebep oldu. Dizinin dördüncü sezonu başladığı gibi sosyal ağlarda da büyük bir savaş başladı. Amerika’da, Türkiye saatine göre, pazar gecesi sabaha karşı yayınlanan ikinci bölümdeki Purple Wedding’in heyecanına kapılan hayranlar, sosyal ağları spoilerlar ile doldurdu. Peki ama bu spoilerlar’ı engellemenin bir yolu yok mu?

Her sezon on bölüm yayınlayan dizide artık ipler o kadar gerildi ki, her bölüm gidişatı etkileyen bir olay çıkıyor olması çok normal. Serinin belki de en heyecanlı kitabı olan Kılıçların Fırtınası’nı ikiye bölerek iki güzel sezon çıkartmayı hedefleyen ekip, çok da güzel iş çıkarmasına rağmen, heyecanlı ve coşkulu “izleyici” kitlesini dizginleyemiyor ne yazık ki.

Game-of-Thrones
Pazar gecesi yayınlanan dizi aslında hemen ertesi gün akşam 10’da, CNBC-e’de yayınlanıyor, fakat diziyi çevrimiçi olarak ya da torrent vb. ağlardan indirerek izleyen/izlemeyi tercih eden hayranlar, yaşadıkları heyecanla ikinci bölümde patlatılan bombayı sosyal medyanın kucağına düşürünce, kitabı okumayanların yediği spoiler’ın büyüklüğü Westeros’un yüz ölçümünden daha fazla oldu. Her ne kadar aslında üçüncü kitap 2000 yılında çıkmış olsa da, okuyucu kitlenin bir şekilde içinde saklamayı başardığı ve izleyici kitlenin büyük çoğunluğunun habersiz olduğu olayın bu şekilde, fütursuzca, en popüler sosyal ağlarda boy göstermesiyle Game of Spoilers da başladı.

Game-of-Thrones
Bu spoilerlar’dan korunmak için bir yol yok mu diye düşünenler için eklenti önerileri yapmak istedik biz de. Eğer spoiler veren arkadaşınızı hayatınızdan çıkarmak istemiyor, çok sevdiğiniz Tumblr sayfasının takibini bırakmaya çekiniyor veya Twitter’da rahat rahat gezmek istiyorsanız bu eklentiler çok işinize yarayacak demektir. Yalnız bu spoilerlar’dan korunmak yine size kalmış çünkü bu eklentiler sizin gireceğiniz kelimeler üzerinden çalışıyor

TweetDeck’in Susturma Servisi

tweetdeck
Twitter’la işe başlayacak olursak, en tehlikeli alanlardan biri olan bu sosyal platform için TweetDeck eklentisi ile spoilerlar’ı sessize alabilirsiniz. Birden fazla hesabı aynı anda kontrol edebileceğiniz bu uygulamada, istemediğiniz kelimelerin akışınızda görünmemesini sağlamak ise çok kolay. Settings kısmı içindeki Settings kısmına girerek (evet iki adet settings var) Mute bölümüne akışınızda görmek istemediğiniz kelimeleri yazıyorsunuz. Örneğin dizinin resmi hashtag’ini yazarak spoilerlar’dan rahat bir şekilde korunabilirsiniz. Ama siz işinizi sağlama alın, karakterleri de tehlikeli olarak işaretleyin!

Open Tweet Filter

opentweetfilter
Bu iş için bir eklenti yerine Twitter’ın kendisini kullanmak istiyorsanız ona da çözümümüz var. Sadece Chrome kullanıcılarının kullanabileceği Open Tweet Filter de ilki kadar basit. Yükler yüklemez Twitter sayfanız üzerinden ulaşabileceğiniz bu eklenti de bir önceki gibi girdiğiniz kelimelere göre çalışıyor.

Tumblr Savior

tumbler savior
Pekala Tumblr ciddi bir spoiler yuvası. Yüksek sayıda kullanıcısıyla da önemli bir tehlike arz ediyor. Bu sebeple aslında çok da yeni olmayan Tumblr Savior eklentisi gerçekten de hayatınızı kurtarabilir. Chrome’a indireceğiniz bu uygulama ile Gösterge Paneli’nizde (Dashboard) görmek istemediğiniz hastagleri, kelimeleri rahat bir şekilde kara listeye alıp gizleyebilirsiniz.

Facebook Post Filter

facebook
Spoiler dedin mi Facebook en kötüsü sanırım. Bir yandan etrafınızda ne kadar duyarsız arkadaşınız varmış diye keşfederken, bir yandan da favori televizyon şovunuz bir anda berbat olabilir. Bu sebeple en güzel uygulamayı en sona sakladık! Facebook Post Filter eklentisini tarayıcınıza yüklediğinizde sadece spoilerlar’dan değil sizi sinir stres sahibi yapacak her şeyi akış ekranınızdan temizleyerek mutlu bir sosyal ağ kullanıcısı olabilirsiniz. Tabii hala arkadaşlıktan çıkarmanın da oldukça kesin ve rahatlatıcı bir seçenek olduğunu belirtmekten zarar gelmez…

Bu uygulamalarla artık takip ettiğiniz dizilerin ve henüz izleme fırsatı bulamadığınız filmlerin rezil olmasını çok rahat engelleyebilirsiniz. İzleyip her şeyi öğrendikten sonra tekrar bu programlar üzerinden akış ekranınıza bu konuları dahil edebilirsiniz. Artık siz de Game of Spoilers’ın bir parçasısınız ve savaşa hazırlıksız gidemezsiniz. O yüzden yeni bölüm gelmeden tüm önlemlerinizi alın çünkü kış geliyor. Spoiler verenlere de bir mesajımız var: Kuzey unutmaz.