reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon

Game of Thrones yazarı karakterleri öldürmesinin ardındaki ilhamı açıkladı [Video]

HBO, Game of Thrones 8. sezon bölümleriyle seriye bir nokta koysa da George R.R. Martin kitapları yazmaya devam ediyor. Yazarın öldürmeye hazırlandığı karakterlerse hala büyük bir gizem taşıyor.

Game of Thrones 8. sezon ile televizyondaki macerasını sonlandırıyor. Bu maceranın bu kadar etkileyici olmasının sebebi ise George R.R. Martin’in soluksuz takip edilen kurgusu. Buz ve Ateşin Şarkısı hikayesini yazan Martin ne yazık ki kitapları henüz bitiremediği için dizi kitaplardan tamamen koparak kendi yolunu izlemeye başladı. Kitaplarla aynı sona ulaşacağımız dizide izlediğimiz yol farklı olsa da her iki yapımın da ortak bir noktası bulunuyor. O da, kimin öleceğini tahmin etmenin neredeyse imkansız oluşu. Daha ilk bölümden önemli karakterlerden birini öldüren Martin, konu karakterleri öldürmeye geldiğinde elini korkak alıştırmıyor. Peki yazara bu konuda ilham veren ne oldu dersiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

“Ve Gandalf öldü…”

Sansasyonel serinin yazarı PBS’e verdiği röportajda yazım tarzını etkileyen noktayı açıklarken bizi J.R.R. Tolkien‘e götürüyor. Başta Yüzüklerin Efendisi serisi olmak üzere kaleme aldığı hikayelerle sayısız kişiye ilham kaynağı olmuş usta yazar Tolkien’in etkilediği isimlerden biri de Martin olmuş. 13 yaşlarındayken kitapları okuyan Martin, Gandalf‘ın ölümüyle nasıl sarsıldığını anlatıyor. “Bu andan sonra artık herkes ölebilirdi.” diyen Martin, Gandalf’ın ölümünün onun karakterleri kolayca öldürmesinde yardımcı olduğunu kaydediyor. Martin’in açıklamasının tamamını haberin üzerinden izleyebilirsiniz. Dizinin 8. sezonu ise 2019’un ilk yarısında HBO’da yayınlanacak.