reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones’un gerçek başrolü istatistiksel olarak hesaplandı

Game of Thrones evreninde önemli-önemsiz pek çok karakter yer alıyor. Her bölüm ismini duymak istediklerimizin yanı sıra şöyle bir görünüp yok olan ya da “ana karakter” diye nitelendirdiğimiz halde ikinci kitaba ulaşamadan ölenlerle liste uzayıp gidiyor. Her okuyucunun ana karakter seçimi farklı olabilir tabii ancak gelin bakalım istatistikler ne diyor?

Jon Snow, Daenerys Targaryen, Tyrion Lannister… Her biri bir diğerinden önemli ve hikaye gidişatında büyük etkileri olmuş karakterler. Ancak her hikayenin bir ana kahramanı olmalı. Game of Thrones da bu açıdan farklı değil. Ancak bu başrolü Twitter’daki popülerliğe göre değil de biraz daha bilimsel yöntemlerle keşfetmek isteseniz Macalester Üniversitesi matematik profesörü Andrew J. Beveridge ve lisans öğrencisi Jie Shan, kitaplar üzerinden bir araştırma yapmış. George R.R. Martin‘in bilinç altındaki gerçek başrolü de böylelikle ortaya çıkarmışlar.

Network Science yöntemiyle bir ağ haritası oluşturan Beveridge ve Shan Kılıçların Fırtınası kitabını referans alıyor. Karakterlerin aynı sahnede bulunup bulunmadığı, her 15 kelimede bir iki karakterin bir araya gelip gelmediğine göre bağlantılar kuran ekip sonucunda dev bir ağ haritasına ulaşmayı başarmış. Sonuçlar şaşırtıcı olmayan şekilde Jon Snow, Tyrion Lannister ve Daenerys’in etrafında yoğunlaşıyor. Üçüncü kitabın başrolü ise George R.R. Martin’in de favori karakteri olduğunu itiraf etmekten çekinmediği Tyrion Lannister.

map
Tabii daha genel bir sonuç elde etmek için ağ haritasını tüm kitaplara uygulamak gerekiyor. Zira kitaplarda her karakterin kendine ait bir bölümü var ve bu bölümler artıp azalabiliyor. Ayrıca tüm seride en çok yer kaplayan karakterin Tyrion Lannister olduğunu da belirtelim. Pek de adil bir dövüş değil gibi. Beveridge ve Shan’ın hazırladığı araştırmanın tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

LOG Dergisi’nin nisan sayısında ise Tyrion Lannister için hazırladığımız yakın plan sayfalarından karakterle ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.