reklamı kapat

POPÜLER

Google YouTube

Google’ın çalışmasıyla YouTube hikayelerine benzersiz özellik

Snapchat tarafından hayatımıza sokulan hikayeler özelliği, biliyorsunuz daha sonra Instagram, Skype, Facebook, WhatsApp ve Messenger gibi platformlara da geldi. Bu alana kayıtsız kalmayarak kendi hikaye formatını oluşturan YouTube, bu alanda önemli bir teknoloji geliştirdi.

YouTube, hikayeler formatını henüz belirli sayıdaki içerik üreticilere açıyor. Kendi formatına Reels adını veren şirket, süreci yavaş da olsa geliştiriyor. Kendi hikayeleri için özel bir bölüm ayıran şirket, kişilere oluşturduğu içerikleri 30 saniyelik videolar ile tanıtmasına imkan tanıyor. Bu videolar üzerine filtre, müzik, çıkartma ve yazı eklenmesine izin veren servis, artık yapay zekadan da yararlanıyor. Yeni geliştirilen özellik ile kişiler hikaye için çektikleri videoların arka planını değiştirebiliyor. Biliyorsunuz bunun için normalde yeşil perdeye ihtiyaç duyuluyor. Ancak şirket bunu yapay zeka ile değiştiriyor. Sistem kişileri otomatik olarak belirleyerek hiçbir ekstra donanım olmadan fonu değiştirebiliyor. Burada birçok farklı fon seçeneği veren şirket, bu özelliği sadece mobilde sunuyor. Henüz limitli betası yapılan özellik, şu an sadece çok ufak bir kitlede yer alıyor. Henüz yüzde 100 mükemmel çalışmayan özellik, AI altyapısı sayesinde öğrenerek kendisini geliştirebiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

YouTube, hikayeleriyle fark yaratmak istiyor

Yeni altyapı özellikle karmaşık arka planda çekim yapılması gereken durumlarda büyük fayda sağlıyor. Özel eğitilmiş yapay zeka sizi fondan birçok farklı detaya bakarak hızlı şekilde ayırabiliyor. Konu hakkında Google’ın detaylı açıklaması ise burada yer alıyor.