reklamı kapat

POPÜLER

android

Google merakla beklenen Android özelliğini yalanladı

Geçtiğimiz günlerde Android işletim sistemini tercih edenleri fazlasıyla sevindiren bir gelişme yaşanmıştı. Hatta bu heyecan uyandıran özelliğin yakında kullanıma sunulacağı iddia edilmişti. Google ise tüm bu heyecanın boşa olduğunu söyledi ve haberleri yalanladı.

Bildiğiniz gibi YouTube, Twitter gibi pek çok popüler uygulaması “gece modu” veya diğer ismiyle “karanlık versiyona” sahip. Kullanıcılar bu moda geçiş yaptıklarında tema koyu bir hal alıyor. Hem gözler daha az yoruluyor hem de OLED ekranlı telefon kullanıcıların pil ömrü uzuyor. Tüm bunların yanında siyah çok daha şık bir görünüme sahip.

Geçtiğimiz günlerde Google mühendislerinden biri kullanıcıların “gece modu” beklentisine yanıt verdi. Bu alternatifin yakında Android P‘ye geleceğine işaret etti. Tahmin edeceğiniz üzere bu açıklama büyük heyecan uyandırdı. Herkes güncellemenin muhtemel tarihini merak etmeye başladı. Fakat işin aslının beklediğimiz gibi olmadığı ortaya çıktı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Google tarafından yapılan açıklamaya bakılırsa Android için karanlık bir tema geliştirildiği doğru. Fakat bu çalışmaların hedefi biz kullanıcılar değil, Android platformuna uygulama veya tema geliştirenler. Yani Google arka planda yaptığı çalışmalarla karanlık tema içeren uygulama geliştirmeyi kolaylaştırıyor. Fakat bu çalışma bizlere pratik bir gece modu özelliği olarak yansımayacak.

Açıkçası Google’ın karşılaştığı bu büyük beklentinin ardından direkt kullanıcılara hitap edecek bir karanlık mod geliştirmeye başlaması gerekiyor. Fikri bile fazlasıyla beğenilen bu özellik Android sevenleri fazlasıyla memnun edecektir.