reklamı kapat

POPÜLER

Hafta sonu ne izlesek: Prison Break

Hafta sonu ne izlesek yazı dizimize bir dönemin efsane dizileri arasında kabul edilen, şimdilerde yeni bölümleriyle izleyici karşısına çıkan Prison Break ile devam ediyoruz.

Kısaca hatırlatmak gerekirse konusuyla büyük ilgi çeken Prison Break, Amerika’da 2005 ile 2009 yılları arasında yayınlanmıştı. Ülkemizde de Büyük Kaçış ismiyle ekrana gelmişti. Başrolleri Dominic Purcell ve Wentworth Miller paylaşırken onlara Sarah Wayne Callie, Rockmond Dunbar, Robert Knepper, Amaury Nolasco, Marina Benedict ve Christian Michael Cooper gibi isimler eşlik ediyordu.

Her Şeyin Başlangıcı

Kısaca hatırlatmak gerekirse Prison Break’in hikayesi Lincoln Burrows‘un haksız yere ölüme mahkum edilmesiyle başlıyordu. Lincoln, Amerika Birleşik Devletleri Başkan Yardımcısı olan Caroline Reynolds’ın kardeşini öldürmekten suçlu bulunuyordu. Fakat aslında Terrence Steadman cinayetiyle hiçbir alakası bulunmuyordu. Zeki bir yapı mühendisi olan kardeşi Michael Scofield onun masum olduğuna inanıyor ve hayatını kurtarabilmek üzere harekete geçiyordu. Sağlam bir plan yapan Michael kardeşinin kaldığı hapise girebilmek için ciddi bir soyguna karışıyor ve amacına ulaşıyordu. Bu noktadan sonra Prison Break’in asıl macerası başlıyordu.

Prison Break Efsanesi

Konusu itibarıyla oldukça ilgi çeken bu yapım kısa sürede dünyanın dört bir yanından hayranlar edinmeye başladı. Bir dönem ülkemizde herkesin konuştuğu bir yapım haline geldi. Özellikle ilk iki sezonu çok beğenilen dizi dört sezon sürdü. 81 bölüm süren macera boyunca dizi birçok prestijli ödüle aday gösterildi. Sonunda 2009 yılında sonlandırılmasına karar verildiğinde birçok hayranını üzdü.

Efsanenin Dönüşü

Amerikan televizyonunda esen nostalji rüzgarı Prison Break’e kadar ulaştı. Yaratıcılık sıkıntısı yaşayan kanallar sevilen birçok eski diziyi ekranlara döndürdü. The X-Files, Fuller House, 24 derken sıra Prison Break’e geldi. Beşinci sezon bir mini dizi uzunluğunda izleyici karşısına çıkıyor. Finalde öldüğünü düşündüğümüz Michael Scofield’ın hayatta olduğu anlaşılıyor. Lincoln bir zamanlar kendisini kurtarmak için büyük çaba harcayan kardeşinin Yemen’in en tehlikeli hapishanelerinden biri olan Ogygia Hapisanesi’nde olduğunu öğreniyor. Bunun üzerine borcunu ödemek için harekete geçecek. Ancak bu sefer sadece hapishaneden kaçmak değil, yabancı bir ülkeden çıkmak da gerekecek.

Şimdilerde Amerika’da ekrana gelen yeni bölümlerde dizinin orijinal kadrosu geri dönüyor. Bu macera eski Prison Break hayranlarının yanı sıra yeni izleyicileri de çekmeyi başarıyor.

Elbette farkındayız 80 küsür bölüme sahip olan bir dizi pek de hafta sonunda bitecek gibi değil. Ancak eğer eski bir Prison Break izleyicisiyseniz işiniz çok daha kolay. Yeni bölümlerin beğeni topladığını düşününce hafta sonunu Michael ve Lincoln ile geçirmemek için hiçbir neden bulunmuyor. Eğer hiç Prison Break izlemediyseniz de bu efsaneye fırsat tanımak gerekiyor. Bu hafta sonu başlayacağınız bir maraton, birkaç hafta boyunca meşgul olmanızı, keyifli bir şekilde zaman geçirmenizi garanti altına alıyor. Tabii arzu ederseniz hikayeye direkt yeni bölümlerden başlamanız da mümkün fakat dört sezonluk güzel bir macerayı kaçırmamanız daha doğru bir tercih olacaktır.

VİDEO

https://www.youtube.com/watch?v=Tr9ESD9YGGo