reklamı kapat

POPÜLER

Han Solo: A Star Wars Story

Harrison Ford’u Solo: A Star Wars Story’e dahil eden yapay zeka [Video]

Solo: A Star Wars Story filminde genç Han Solo rolündeki Alden Ehrenreich sizi tatmin etmediyse, bu rolde Harrison Ford‘u görmeye ne dersiniz?

Solo: A Star Wars Story beklediği başarıyı tam olarak yakalayamasa da bizi yeni bir Han Solo hikayesiyle buluşturmayı başardı. Solo’nun gençliğine gittiğimiz filmde ise rolle özdeşlesen Harrison Ford’u ne yazık ki göremedik. 76 yaşındaki Ford’un yerini alan genç Han Solo rolündeki Alden Ehrenreich’ın sergilediği performans ile film sizi tam olarak tatmin etmediyse ilginç bir alternatif mevcut. Gelişmiş yapay zeka teknolojisiyle hazırlanan video ne gençleştiren makyajlardan ne de CGI’dan yararlanıyor. Geçmişte Fake App programıyla hazırladığı Nicolas Cage‘li Superman sahnesini yayınlayan derpfakes’in yeni videosu Ford’u Solo filmine dahil ediyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yapay zeka ile gerçeğinden ayırt edilemiyor

Yaklaşık 1,5 dakikalık videoda Ford’u Star Wars filminin bir parçası olarak görmek mümkün. Neredeyse gerçeğinden ayırt edilemeyecek bir performansla hem de. Tabii bu sistemin dev paralar dökülen CGI’lara kıyasla çok daha “bütçe dostu” olduğunu söylememize de gerek yok elbette.

Yapay zeka teknolojisinin bu yönde gelişmesi ise gerçeğinde ayırt edilemeyen sahte videoların artacağı konusunda endişe yaratıyor. Film ve dizi uyarlamaları şüphesiz eğlenceli oluyor. Ancak kötü niyetli kullanıcıların teknolojiyi farklı yönlerde kullanma ihtimali de mevcut. Hatırlarsanız bu uygulamayla beraber ünlülerin sahte yetişkin filmleri üretilmiş ve internette yayınlanmıştı.