reklamı kapat

POPÜLER

Harry Potter and the Deathly Hollows Part 2 incelemesi

Başarılı bir markanın yaratılabilmesi için ürün çeşitlendirmesi şarttır. Önce kitabını okuruz, sonra filmini izleriz, ardından oyununu oynar ve içeriği tüketiriz. Aşağı yukarı sistem budur. Arada şansımız olursa bir fast-food restoranında menüsüne rast geliriz vs. vs… Fakat bu ürün çeşitlendirmesi dediğimiz nane hiçbir halta benzemeyen, alelacele filmin çıkış tarihine yetiştirilmiş bir oyun olarak çıkarsa karşımıza hiç acımayız. Harry Potter efsanesi sona ererken elbette ki oyunu da ellerimize düşecekti. Ancak kesinlikle bu efsanenin ağırlığını taşıyamayan, neredeyse bir nesli büyütecek kadar uzun zamana yayılmış bu hikayenin hissettirdiklerine saygı duymayan saçma sapan bir oyunla karşı karşıyayız. Bu oyun “keşke hiç çıkmasaydı” diyeceğimiz oyunlardan biri.

BİR ZAMANLAR DÜNYA
Harry Potter and the Deathly Hollows Part 2 bir kere konsept olarak yanlış bir oyun. Tutmuşlar oyunu üçüncü kişi gözünden oynanan bir aksiyon oyununa çevirmişler. Elinizdeki sihirli değnek de yeri geliyor bir tabanca, yeri geliyor bir makineli tüfek oluyor. Sürekli siper alarak ilerliyorsunuz. Yani Harry Potter evreninde geçen bir oyuna tutup Gears of War tarzı bir oyunun mekaniklerini yerleştirivermişler. Ne alaka değil mi? Biz de aynı soruyu sorduk. Bir sihirli değnek, makineli tüfek gibi çalışıyorsa mutlaka bir yerlerde bir yanlışlık var demektir. Hadi, iyi niyetli davrandık ve oyunun bir shooter olduğunu varsaydık diyelim. Oyun ağır eleştirilerimizden inanın o zaman da kurtulamıyor. Çünkü bu açıdan ele aldığımızda da diyebiliriz ki oyunun nişan ve siper alma dinamikleri de adam gibi çalışmıyor. Hedefi tutturana kadar canınız çıktığı gibi, yapay zekanın abuklukları yüzünden zerre keyif almıyorsunuz.

GÖLGELER DİYARI
Neredeyse bir nesli büyütecek kadar uzun bir süredir devam eden serinin kapanış oyununu ne kadar sürede bitirdik dersiniz? Üç saat… Evet, yanlış duymadığınız, tam oyun fiyatına satılan bu oyunu sadece üç saatte bitirip dumurlardan dumur beğendik. Böylesi epik bir efsanenin final oyunu böyle mi olur. Tekdüzelik mi istersiniz, aptal yapay zeka mı? Çalışmayan kontroller mi istersiniz, yoksa hatalarla dolu grafikler mi? Tekmili birden hepsi burada. Tamamen ticari kaygılarla, alelacele hazırlanmış ve resmen hayranlarının balıklama atlaması beklenmiş bu oyunu almamanızı tavsiye etmekle kalmıyor, lütfen gördüğünüz yerde kaçın diyoruz.

► Detaylar ve puan tablosu sayfa 2‘de