reklamı kapat

POPÜLER

Lordstown Endurance

Heyecan artıyor; elektrikli pickup Lordstown Endurance için yeni detaylar

Elektronik ortamdan ilk kez somut bir prototipe dönüşmeye hazırlanan Lordstown Endurance, karakteristik detayları ve iddialı teknik özelliklerle geliyor.

Son yıllarda karşımıza çıkarılan elektrikli pickup modelleri arasında öne çıkan Lordstown Endurance, elektronik tasarım aşamasından somut bir prototipe dönüşmeye hazırlanıyor. Aracın tasarımı ve prototiplenmesi için Kalifornia merkezli Hydra Design Studio ile işbirliği yapan Lordstown projeden oldukça emin. Modelin artık bir anlamda ortağı sayılan Hydra Design Labs’in, 2010 yılında deneyimli otomotiv tasarımcısı Jon Hull tarafından kurulmuş olması da ayrı bir heyecan kaynağı olmuş durumda. Araç tasarımı, modelleme ve prototipleme konusunda 30 yılı aşkın tecrübeye sahip deneyimli tasarımcılar ve uzmanlardan oluşan bir ekibin ellerinden doğacak Endurance’ın teknik bilinen teknik verilerinin seri üretime taşınıp taşınmayacağı da merak konusu.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Lordstown Endurance 2021’de asfaltta olacak

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Hydra Design Labs’ın kurucusu ve başkanı Jon Hull; Lordstown Motors projesinin bir parçası olduğumuz için çok mutluyuz. Projeyi tasarlarkenki amacımız Endurance’ın dayanıklılık taleplerini karşılayabilecek sağlam bir platform oluşturmaktı. Yeni nesil tasarım çözümlerini keşfetmek için elektrikli aktarma organlarından yararlanmak da buradaki önemli deneyimler arasında olacak.” ifadelerine yer verdi. İki şirket şu anda aktif olarak gelecek hafta tanıtılacak olan prototip gösteri arabası üzerinde çalışıyor. Lordstown ekibi, modelin üretiminin 2020 yılı sonunda yapılması planlandığını ve araç teslimatlarının 2021’in ilk çeyreğinde başlayacağını da açıklamış durumda. Üzerinde toplam 608 PS güç üreten dört adet tekerlek içi elektrik motoruna sahip olan modelin 5,5 saniyelik 0-100 verisiyle dikkat çekmesi bekleniyor. Sunulacak olan batarya paketiyle maksimumda 402 kilometre dolaylarında menzil vadedecek Endurance’ın çekiş kapasitesiyse 3,5’tona yakın olacak. Modelin fiyatı içinse Amerika merkezli olarak 52.000 dolar gibi bir rakamın konuşulduğunu görüyoruz.