reklamı kapat

POPÜLER

Hızlı ve Öfkeli etkisi; filmde yer alan Japon otomobillerinin şaşırtan ikinci el fiyatları

Tüm zamanların en önemli serileri arasında yer alan Hızlı ve Öfkeli, etkisini kullandığı otomobillerin standart örneklerinde bile hissettiriyor.

2020 yılı içerisinde vizyona girecek dokuzuncu bölümünün haberleriyle aralıklarla gündeme gelmeye devam eden Hızlı ve Öfkeli, beyaz perdenin kült serileri arasında. 2001 yılında başlayan macerada bir jenerasyon büyüten film pek çok oyuncunun dönüm noktası konumunda. Filmle alakalı madalyonun diğer yüzünde ise yine kült hale gelmiş otomobiller var. Nissan Skyline, Toyota Supra, Mitsubishi Eclipse, Dodge Charger, Mazda RX-7 ve sayısını çokça artırabileceğimiz modeller filmin meraklıları için çok ayrı bir noktada konumlanıyor. Etki tepkiyi doğurur felsefesinin bir yansıması olarak bu ilgi haliyle otomobillerin fiyatlarına da yansımış durumda. ClassicCars.com tarafından yayınlanan bir analiz filmde yer alan Japon otomobillerin günümüz şartlarında ilk piyasaya çıktığı etiket fiyatının çok üstünde alıcı bulabildiğini gözler önüne seriyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dikkat çeken rakamlar

Filmde birebir kullanılmasa da koleksiyon amaçlı olarak otomobillerin toplanılabildiği dikkatimizi çeken ilk detaylardan birisi oldu. Bu bağlamda listede karşımıza çıkan ilk isim geçtiğimiz günlerde 40. yaşını kutlayan Mazda RX-7. 1993 model yılıyla normal standartlarda 33.000 dolar gibi bir fiyata sahip olması gereken iyi durumda bir RX-7, şu sıralar 57.000 dolar civarında alıcı bulabiliyor. Değerini çok ciddi oranda katlayan en önemli parçalardan birisi de Toyota Supra. Listede 50.000 dolar gibi bir fiyatla alıcı bulması beklenen Supra’nın ikinci elde 70.000 dolara kadar satıldığı dikkatlerden kaçmıyor.

Listede karşımıza çıkan bir diğer isim de sadece meraklılarının anımsayabileceği Integra. Amerika Acura markası altında satılan GS-R kendisine 20.000 dolarlık etiket fiyatıyla yer açıyor.Olmazsa olmazlar arasında yer alan Nissan Skyline ise kapıyı 30.000 dolar seviyelerinden açıyor. Nissan 240SX yaklaşık 23.000, Mitsubishi GT300 ise yaklaşık 25.000 dolar gibi fiyatlarla 90’lı model yıllarına rağmen değerini korumaya devam ediyor. ClassicCars.com tarafından “modifiye edilmemişini bulmak zor” olarak sınıflandırdığı bu otomobillerde orijinallikleri korundukça, önümüzdeki yıllarda daha da değerleneceği da ön görülebilecek bir süreç.