reklamı kapat

POPÜLER

Huawei HarmonyOS

Huawei’den iddialı HarmonyOS açıklaması

Kendi geliştirdikleri işletim sistemi HarmonyOS hakkında üst düzey Huawei yöneticisi Joy Tan iddialı bir açıklamada bulundu.

Huawei, geçtiğimiz aylarda kendi içerisinde geliştirdiği HarmonyOS isimli işletim sistemi ile ciddi şekilde ses getirdi. İlk olarak Huawei’nin ve Honor’un akıllı televizyon modelleri içerisinde kendisine yer bulan HarmonyOS, Joy Tan’ın Counterpoint Research araştırması üstünden verdiği bilgiye göre 2020’de dünyanın en büyük beşinci işletim sistemi olacak. Şu an liderlik yüzde 39 ile Android‘in elinde bulunurken, onu yüzde 35 ile Windows, yüzde 13,87 ile iOS, yüzde 5,92 ile macOS ve son olarak yüzde 0,77 ile Linux takip ediyor. İşte HarmonyOS 2020 itibariyle Linux’u yerinden edecek gibi görünüyor. Rakiplerinden çok daha sade olması onu çok güçlü kılıyor denilen modüler işletim sistemi, geliştirilen tek bir uygulamayı HarmonyOS‘un girdiği tüm cihazlarda çalıştırabiliyor. Bunun uygulama geliştiriciler için büyük bir kolaylık olduğu aktarılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei geleceği için HarmonyOS kilit önem arz ediyor

Bunu daha önce de söylemiştik. Huawei’nin Apple gibi kendi yazılım ve donanım dünyasını kurabilecek maddi gücü bulunuyor. Bunun yazılım tarafındaki temeli olan HarmonyOS, firmanın aktardığı kadarıyla kağıt üzerinde çok büyük potansiyel vadediyor. Tek bir alana sınırlı olmadığı için fark yaratan sürüm, Android lisansı 2020 yılında geri alınmazsa firmanın elindeki en büyük kozu konumunda yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi’nin çok dikkat çeken yeni modeli Mi Mix Alpha