reklamı kapat

POPÜLER

huawei mate 10

Huawei’den Mate X hamlesi

Son zamanlarda kullanıcılarla buluşturduğu modellerle adından söz ettirmeyi başaran Huawei aldığı yeni patentle dikkat çekiyor. Akıllı telefonlar kategorisinden alınan bu patentin markanın geleceği için ne ifade ettiği ise büyük merak uyandırıyor.

Kısaca hatırlatmak gerekirse Huawei, 2017’nin sonuna doğru duyurduğu Mate 10 seriyle ön plana çıkmayı başarmıştı. O döneme kadar bu serinin isminin tıpkı iPhone X’teki gibi Mate X olacağı iddia edilmişti. Fakat teknoloji devinin Mate 10 serisini duyurmasıyla bu iddiaların gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmıştı. Aradan geçen zamanın ardından Huawei’nin Mate X isminin de patentini almaya karar verdi. Avrupa Birliği Fikri Mülkiyet Ofisi’nden 9 Şubat‘ta alınan patent direkt akıllı telefonlar kategorisini kapsıyor. Ancak markanın bu isim patentini nerede kullanacağı tam anlamıyla muamma.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bildiğiniz gibi X, Roma rakamlarında 10 sayısının karşılığı olarak kullanılıyor. Apple da buradan yola çıkarak 10. yıla özel çıkarttığı telefon modelini iPhone X olarak adlandırmıştı. Ancak Huawei çoktan Mate 10 modelini piyasaya sürdü. Bu durumda iki farklı ihtimal öne çıkıyor. Ya teknoloji devi yakında bu modelin özel bir versiyonunu piyasaya sürecek ya da sadece haksız rekabetten kaçınmaya çalışıyor. Bu ihtimallerden en mantıklı geleni ise rakiplerden birinin Mate X ismiyle öne çıkmasına engel olmaya çalışmaları…

İlginizi çekebilir