reklamı kapat

POPÜLER

Injustice: Gods Among Us incelemesi

DÜNYA TOZ DUMAN! KENDİLERİNİ DÜNYAYI KORUMAYA ADAMIŞ SÜPER KAHRAMANLAR ARTIK YOK! YA DA EN AZINDAN KENDİLERİNİ HATIRLADIĞIMIZ ŞEKİLLERİYLE… SUPERMAN‘İN JOKER’İ ÖLDÜRDÜĞÜ VE DÜNYAYA YENİ BİR DÜZEN GETİRDİĞİ BU ALTERNATİF EVREN, EN POPÜLER DC KAHRAMANLARINI MÜTHİŞ BİR REKABET İÇİNE SOKUYOR

Superman filmlerinin ünlü şehri Metropolis artık yok. Ana akım DC çizgi romanlarına ilginç bir alternatif getiren Injustice, Joker’in, Superman’in biricik aşkı Louis Lane’i ve henüz doğmamış çocuğunu öldürmesiyle başlıyor. Superman de korkunç bir intikam arzusuyla Joker’i Batman’in gözlerinin önünde öldürüyor. Superman artık o bildiğimiz adam değil. Ve böylece bu alternatif hikayenin iki farklı tarafı da belirlenmiş oluyor. Batman, Superman ve onların evrenin çeşitli yerlerinden getirdiği süper kahramanlar birbirine dalacak ve bunun için aslına bakarsanız bir nedene ihtiyaç duymayacaklar. Birkaç sene önce yine NetherRealm stüdyolarından gelmiş olan Mortal Kombat’ı hatırlarsınız. Firma uzun yıllardır süren ünlü seriye taptaze bir soluk getirmiş ve tüm seriye sıkı bir reset atmıştı. Mortal Kombat’ı yapmış olan aynı ekip şimdi de çok benzer bir yapıyla Injustice ile karşımızda. Injustice, gayet sağlam dinamikleri olan, son derece eğlenceli bir dövüş oyunu. Özellikle süper kahramanları sevenler oyundan büyük keyif alacaklardır.

KİM KAZANIRSA KAZANSIN…
Injustice’in en güçlü yanı kuşkusuz karakter tasarımlarına verilen önem. “Tasarım” derken sadece karakterlerin kozmetik unsurlarından bahsetmiyoruz. Tüm animasyonlar ve hareket setleri ince bir işçilikle çalışılmış. Her bir karakterin kendine özgü hareketleri, tüm karakterlerin birbirinden ayrılmasına yol açmış. Kısacası her bir karakter yepyeni bir oyun deneyimi anlamına geliyor. Elbette, bir-iki karakter üzerine uzmanlaşmak oyundan alacağınız keyfi artıracaktır ancak her bir karakterin son derece eşsiz olduğunu belirtmeliyiz. Mortal Kombat’taki hikaye anlatım tekniğini hatırlayanlar, Injustice’in senaryo akışının oyuncuya nasıl sahnelendiğini tahmin edebileceklerdir. Oyunun hikaye modunda bir karakter seçip sırayla gelen rakipleri pataklamak yerine, akan bir senaryoda, hikaye akışının gerektirdiği karakterleri yönlendiriyorsunuz. Hikaye aslında anlatıldığı kadarıyla kulağa hoş gelse de, kendini gereğinden fazla ciddiye alıyor. Aslında çok daha eğlenceli olabilecek ve haydi daha net söyleyelim, içinde ultra geyik potansiyeli barındıran bir hikaye öylesine ağır, öylesine ciddi işlenmiş ki tüm o karakterlerin birbirleriyle kapışması için yaratılan nedenler çok zorlama kalmış. Oyun girişi itibarıyla daha inandırıcı ve sürükleyici olsa da sonradan iyice karışan senaryo, sanki oyuncunun beğeni kriterlerlerini biraz küçümsemek gibi olmuş. “Sağlam karakterlerimiz var, ne verirsek gider” zihniyeti tüm hikaye akışının üzerine çöreklenmiş maalesef. Ancak tüm bunların yanında, oyunun dövüş dinamikleri ve çeşitliliği muhteşem olmuş. Hele ki Mortal Kombat’ı ayıla bayıla oynamış oyuncular, Injustice’e bayılacaklar. Karakterlerin temel vuruşlarına ek olarak, herkesin kendi dövüş stiline uygun komboları bulunuyor. Her dövüş oyununda olduğu gibi Injustice’de de iyi dövüşebilmenin yolu komboları öğrenmekten geçiyor. Yapabildiğiniz takdirde keyiften delireceğinize eminim. DC’nin tüm yıldız kahramanlarının neredeyse her karakteristiğini yakalayabiliyorsunuz bu kombolarda. Temel dövüş mekaniklerine ek olarak her bir karakterin kendine özgü bir gücü bulunuyor. Mesela Superman geçici olarak tüm özelliklerini güçlendirebiliyor; Batman bir elektronik yarasa sürüsü çağırabiliyor. Ama dürüst olmak gerekirse bizim açık ara en sevdiğimiz karakter Joker oldu. Yine her bir karakter için karizmatik giriş animasyonları yapılmış ve Joker’in girişi inanılmaz olmuş. Elbette ki sadece girişi değil, rakiplerine girişmesi de öyle. Nerede pislik, bel altı hareket var, Joker’e gömmüşler. Elinde bir adet uzun namlulu silahı, asit fışkırtan şaka çiçeği, yapma dişlerden oluşan bombaları ve kombo yaparken kaşla göz arasında ayakkabısından çıkardığı bıçağıyla bizce en iyi işlenen ve eğlenceli karakter olmuş.