reklamı kapat

POPÜLER

iOS 18

iOS 18, cihazlarda çalışacak bir “LLM” ile geliyor olabilir

Apple tarafına yönelik sağlam kaynak Mark Gurman’a göre iOS 18, cihazlarda yerleşik olarak çalışacak bir “LLM” ile geliyor olabilir.

Mark Gurman bunu bugün bir kez daha söyledi. Elde edilen son bilgilere göre yapay zeka odaklı tasarlanan iOS 18 ile beraber karşımıza, direkt olarak cihazlarda çalışacak yani sürekli olarak internet bağlantısı gerektirmeyecek bir LLM yani büyük dil modeli çıkarılabilir. iPhone’lar içinde LLM çalıştırmayı geçtiğimiz aylarda başardığı ortaya çıkan teknoloji devi Apple, yerleşik çözümler ile çok hızlı çalışan bir altyapı kurabilir, büyük sunucu masraflarından kurtulabilir ve böylelikle yapay zeka özellikleri için kişilerden bir ücret talep etmeyebilir. Elbette bazı çok yüksek güç gerektiren gelişmiş özellikler için buluttan (Uzaktaki devasa sunuculardan) yardım alma ihtimali bulunan Apple, bazı iddialara göre iOS 18’in yapay zeka altyapısı için OpenAI ya da Google tarafıyla da anlaşabilir. Bunlardan önce ise haziran ayında resmi olarak lanse edilecek iOS 18 işletim sistemiyle bir “Safari Asistanı” sunulabilir haberi ses getirmişti. Bu asistanın kişilere birçok konuda yardımcı olabileceği ve örneğin açılan bir sayfadaki / haberdeki / makaledeki yazılı içerikleri hızlı şekilde özetleyebileceği düşünülüyor. Bunu detaylarına burada yer verdiğimiz Safari temelli Arc Search tarayıcısı hali hazırda sunuyor ancak Apple’ın bu konuda çok daha güçlü bir altyapı hazırladığı düşünülüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bundan önce yapılan sızıntıya göre iOS 18 işletim sisteminin ve aynı zamanda iPadOS 18’in arayüzü, Türkiye’de satılmayan Apple Vision Pro’nun işletim sistemi visionOS’ta kullanılan tarzı benimseyebilir. Eğer bu gerçek olursa sistemlerde yukarıdaki galeride yer alanlar gibi görünen arayüz unsurları olabilir, yapay zeka odaklı tarafı çok güçlü olacak iOS 18 işletim sistemi bu değişiklikler ile görsel olarak da çok ses getirebilir.

iOS 18 yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması