reklamı kapat

POPÜLER

iPhone Xs Max incelemesi

30 Kasım 2018

Apple iPhone Xs Max

YÜKSEK PERFORMANS

iPhone Xs Max ve iPhone Xs, gücünü A12 Bionic işlemciden alıyor. Huawei Kirin 980 gibi 7 nm üretim hattından çıkan bu işlemci, gerçekten çok yüksek bir performans sunuyor. Apple bu işlemciyi “Bir akıllı telefondaki en akıllı ve güçlü çip” olarak nitelendiriyor ve yaptığımız testler de bunu kanıtlıyor. A12 Bionic, sentetik testlerde 7 nm Kirin 980 ve 10 nm Snapdragon 845’ten daha yüksek bir performans sunuyor. Şirketin kendi tasarladığı bu işlemci, aynı zamanda “Neural Engine” adı verilen özel bir birime de sahip. Yapay zeka gerektiren işlemleri üzerine alan bu birim, saniyede tam 5 trilyon işlem gerçekleştirebiliyor.

Hem grafik hem de işlem gücü açısından iPhone X’da yer alan A11 Bionic’den daha hızlı olan işlemci, oyunlarda ve genel kullanımda en ufak bir performans sorunu yaşatmıyor. Denemelerimizde gördüğümüz üzere her şey çok hızlı çalışıyor ve yükleniyor. Ayrıca 4 GB RAM’in de etkisiyle birçok uygulama tekrardan açtığınızda kullanmaya hazır oluyor. Yani uygulamanın yeniden yüklenmesini beklemek gerekmiyor.

Ancak performans konusunda şu detayı kesinlikle belirtmek gerekiyor. iPhone Xs Max ve iPhone Xs henüz iPhone X ile karşılaştırıldığı zaman “pratikte görülebilecek kadar” yüksek bir performans artışı sunmuyor. Çünkü henüz birçok oyun ve uygulama A12 Bionic’in gücünden tam anlamıyla yararlanamıyor. Bu açıdan iPhone X ile olan farkın ancak ilerleyen dönemde açılması bekleniyor. Bu arada modellerin 64 GB, 256 GB ve 512 GB dahili depolama seçeneklerine sahip olduğunu da belirtelim. Tahmin edebileceğiniz üzere microSD desteği sunulmayan telefonlar, iPhone X’da olmayan 512 GB seçeneği ile depolama konusunda yüksek ihtiyaçlara cevap verebiliyor.