reklamı kapat

POPÜLER

iPhone Xs Max incelemesi

30 Kasım 2018

Apple iPhone Xs iPhone Xs Max

TAM GÜN KULLANIM

Apple, satışa sunduğu iPhone modellerinin pil kapasitesini paylaşmayı tercih etmiyor. Ancak yapılan analizlere göre iPhone Xs içinde 2.658 mAh kapasitesinde bir pil yer alıyor. iPhone X’da ise 2.716 mAh pil yer alıyordu. Daha yeni olmasına rağmen daha ufak pille gelen iPhone Xs, bu açıdan çok eleştiriliyor. Ancak bu tercihin arkasında A12 Bionic işlemci yer alıyor. Bu işlemci 7 nm üretim yapısı sayesinde A11 Bionic’e orana yüzde 50’ye yakın daha az güç harcıyor. Hal böyle olunca telefon iPhone X’a oranla 30 dakika daha fazla pil ömrü sunuyor.

iPhone Xs Max ise büyük gövdesi sayesinde 3.174 mAh pille geliyor. Apple’ın verilerine göre bu model iPhone X’a oranla 1,5 saate yakında daha uzun pil ömrü sunuyor. Bunları elbette pratikte anlamak pek mümkün değil. Ancak iki telefon da bizim yoğun kullanımımızda bir günü rahatlıkla çıkarmayı başardı. Hatta Xs Max ile ertesi güne geçmeyi de başardık. Eğer sık sık oyun oynamıyorsanız normal modelin pil ömrüyle dahi sorun yaşayacağınızı sanmıyoruz. OLED ekran ile koyu arayüz moduna sahip uygulamalar birleştiği zaman kullanım ömrü gerçekten şaşırtabiliyor.

Telefonların pil konusunda en çok eleştireceğimiz yanları ise kutudan çıkan ve hızlı şarj desteği olmayan 5W gücündeki şarj adaptörleri. Bu adaptör ufak olduğu için rahatlıkla taşınabiliyor ancak telefonları inanılmaz yavaş dolduruyor. Teknik olarak hızlı şarj destekleyen telefonlar, ancak harici olarak satın alınacak 30W ve üstü şarj cihazlarıyla hızlı şekilde doldurulabiliyor. Bunun için de Apple’a tam 380 TL gibi bir rakam ödenmesi gerekiyor. Fiyatı oldukça yüksek olan telefonlara bu durum gerçekten hiç yakışmıyor. Yeni iPhone Xs ailesinde aynı zamanda kablosuz şarj desteği de yer alıyor. Burada Qi altyapısını destekleyen iPhone Xs Max ve iPhone Xs, kablosuz şarj konusunda birçok üçüncü parti cihazla doldurulabiliyor.