reklamı kapat

POPÜLER

iPhone Xs Max incelemesi

Apple iPhone Xs Max

AKILLI KAMERA

iPhone Xs Max ve iPhone Xs modellerinin iPhone X’a oranla en büyük fark kameralarında ortaya çıkıyor. Ancak bu fark donanımdan değil A12 Bionic içinde yer alan yeni nesil Neural Engine’den dolayı oluşuyor. Modellerin arkasında iPhone X ile kağıt üzerinde aynı 12 megapiksel F1.8 geniş açı + 12 megapiksel F2.4 telefoto çiftli kamera yer alıyor. İki kamera da oldukça etkili şekilde optik görüntü sabitleme yapabiliyor. Dört renkli True Tone flaş ile desteklenen arka kamera, üst düzey bir modelden beklendiği üzere yüksek keskinliğe sahip kaliteli fotoğraflar çekmenize imkan tanıyor. Ancak dediğimiz gibi telefonların kamera sistemi esasen yazılımsal olarak fark yaratıyor.

Bunun arkasında da yeni geliştirilen “Akıllı HDR” özelliği yer alıyor. Bu teknoloji tek bir fotoğraf için birden fazla fotoğraf çekiyor ve bunları bir araya getiriyor. Bu işlem sonrasında gölge ile parlak alanları inanılmaz dengeli fotoğraflar alınabiliyor. Özel algoritmalar ile işlenen fotoğraflar, renk konusunda da beğenimizi kazanıyor. Üst düzey modeller, renkleri gerçekten oldukça doğal şekilde işliyor. Telefonlarda ayrıca iPhone X’da da yer alan Portre Modu da bulunuyor. Apple burada artık çekim sonrasında diyaframı değiştirmenize imkan tanıyor.

Yine A12 Bionic ile mümkün olan bu özellik, gerçekten güzel çalışıyor. Arka plan bulanıklığını oldukça gerçekçi şekilde yansıtan model, göze hoş gelen bokehler oluşturuyor. Bu özellik “Portre Işığı” altyapısıyla birleştirildiği zaman özellikle güzel ışıkta profesyonel bir kamera ile çekilmiş sonuçlar elde etmenize imkan tanıyor. Gece çekimlerinde alanın en iyisi olmayan iPhone Xs Max ve iPhone Xs, düşük ışıkta görünür bir kumlama oluşturuyor. Ancak bu kumlama çoğu zaman kontrol altında tutuluyor.

Apple iPhone Xs Max

SELFIE YETENEKLERİ

4K çözünürlükte video kaydedebilen ve bu konuda da oldukça başarı sonuçlar çıkaran telefonlar, 7 megapiksel F2.2 TrueDepth kamera ile selfie konusunda da beğenimizi topluyor. Burada ön kamera konusunda ufak bir parantez açmak gerekiyor. Çünkü her iki model de yüklü olarak gelen iOS 12 işletim sisteminin ilk sürümüyle selfie konusunda birçok eleştiri aldı. Model kişilerin cildini aşırı şekilde düzgünleştiriyordu. Daha sonra bunun bir sorun olduğu ortaya çıktı ve selfie performansı yayımlanan iOS 12.1 sürümü ile düzeltildi. Şu an Xs ailesi gerçekten keskin selfie’ler yapabiliyor. Yeni güncelleme ile selfie’lerdeki kumlama miktarı biraz artan telefon, yine de bu tarafta pişman etmeyecek sonuçlar ortaya koyuyor.

Bu arada arka kamera gibi ön kamerayla yapılan çekimlerin diyafram değeri de çekim sonrasında değiştirilebiliyor. Bu gerçekten ince ayar için büyük fayda sağlıyor. Çünkü telefonlar bütün yeniliklere rağmen bazen kişi ile arka fonu birbirinden ayırma konusunda zorluk yaşayabiliyor. Özellikle gözlük ve saçlarda bazı sorunlar gözlenebiliyor. Diyaframı değiştirme imkanı, bu sorunların azaltılmasına imkan tanıyor. Optik görüntü sabitlemeye sahip ön kamera, 1080p çözünürlükte saniyede 60 kare video da çekebiliyor. Ön kameranın video kalitesi gayet güzel görünüyor.