reklamı kapat

POPÜLER

PlayStation 5 DualSense
PlayStation 5 DualSense
DualSense playstation 5

İşte karşınızda PlayStation 5 kontrolcüsü “DualSense”

Xbox Series X rakibi PlayStation 5 için sürpriz bir paylaşım geldi. Firma konsolun kendisini göstermeden DualSense adını verdiği kontrolcüsünü gösterdi.

Çok güçlü donanımıyla 2020 sonunda resmi olarak karşımıza çıkacak PlayStation 5, dediğimiz gibi halen kendisini göstermedi. Aşırı ısındığı için tasarımının güncelleneceği yönünde söylentiler gelen ve bu yüzden gösterilmediği iddia edilen konsol, tüm bunların aksine çok yakında karşımıza çıkabilir. Çünkü dakikalar önce beklendiği gibi Dualshock değil DualSense isimli kontrolcüsü resmi olarak görücüye çıkartıldı. Beyaz bir renkte karşımıza çıkan ve bu açıdan konsolun da beyaz renkte geleceğini akıllara getiren yeni nesil kontrolcü, oldukça ergonomik bir kullanım sunacak izlenimi oluşturuyor. Yerleşik olarak mikrofona sahip olan ve bu sayede oyun içi görüşmeyi çok kolaylaştıracak denilen kontrolcü, USB-C üstünden rahatlıkla şarj edebilecek gibi görünüyor. Daha önce aktarıldığı kadarıyla bu yeni kontrolcü PS4’ün kontrolcüsünden çok daha iyi geri bildirimler sunabiliyor. Yeni kolda en ufak detayların dahi titreşim üstünden hissedilebileceği söyleniyor. Ayrıca kontrolcüde R2 ve L2 tetik tuşlarının adaptif olacağı da resmi açıklamalar arasında yer alıyor. Söylendiği kadarıyla oyun geliştiricilerinin bu tetik tuşlarının direncini duruma göre değiştirebilecekleri bir altyapı kuruluyor. Bu da gerçekten çok iyi görünüyor. Kontrolcüde hızlı paylaşım için özel bir buton da yer alıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 eski oyunlara destek verecek mi?

Tüm teknik özellikleri burada yer alan PlayStation 5 için bu konuda kısa süre önce iki farklı resmi açıklama gelmişti. Firma konsolun çıktığında PS4’ün sadece en popüler 100 oyununu destekleyeceğini açıklanmıştı. Ancak bu oyuncuların hiç hoşuna gitmedi. Hatta bu konuda gerçekten çok büyük tepkiler gösterildi. Bu durum nedeniyle Sony bir açıklama yapmak zorunda kaldı. Bu açıklamaya göre konsol çıktığı zaman 4000’den fazla PS4 oyununu PS5 üzerinde yüksek kare hızı ve çözünürlük ile oynatabilecek.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının geleceği Google Stadia