reklamı kapat

POPÜLER

Harry Potter

J.K. Rowling sayesinde ucundan dönülen Harry Potter hatası

Harry Potter serisi, film uyarlaması öncesi perde arkasında büyük tartışmalara sebep olmuş. J.K. Rowling‘in dik başlılığı sayesinde vazgeçilen karar serinin temel taşını değiştirecek düzeyde.

Harry Potter film serisi hayranlar için en az kitaplar kadar değer taşıyor. Bildiğiniz gibi seri İngiltere’nin büyücülük okulu Hogwarts’ta geçiyor. Ancak film çekilmeden önce yönetmenlerin film serisi için bambaşka bir fikri varmış. Serinin kitapları henüz film uyarlamasına başlanmadan önce Amerika’da da çok popüler olduğu için yapımcı ekip seriyi daha ünlü ve dikkat çekici Amerikalı aktörlerle çekmeyi talep etmiş. Felsefe Taşı öncesi ortaya atılan bu teklifle beraber Warner Bros.’un Hagrid için ilk önerisi de Robin Williams olmuş. Yönetmen Chris Columbus ise Harry Potter rolü için Jim Carrey’li Talihsiz Serüvenler Dizisi filminde Klaus Baudelaire’i canlandıran Liam Aiken‘ı düşünüyormuş. Ancak tüm bunlara serinin yaratıcısı J.K. Rowling engel olmuş.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Amerikalı Harry Potter hatasından dönüş

Bunun bir hata olduğunu düşünen J.K. Rowling ısrarcı yaklaşımlarıyla ekibi İngiliz tutmayı başarmış. Oyuncu kadrosuna birkaç Amerikalı da dahil edilmiş, tabii daha arka plandaki rollerde… Yönetmenin kızı Eleanor Columbus örneğin, bir Hogwarts öğrencisi olarak filmde boy göstermeyi başaranlardan. Verne Troyer ise Gringotts bankasındaki goblin Griphook’u canlandırıyordu. İlk filmdeki Quidditch hocası Madam Hooch ise uzun yıllar İngiltere’de kalsa da Amerikalı bir başka oyuncu.

Açıkçası Harry Potter serisi için bu kararın alınması Fantastik Canavarlar serisinde Amerikalı büyücülerin tanıtımını daha anlamlı kılıyor. En başından bu yana Amerikan hikayesi izlemiş olsaydık işler farklı ilerleyebilirdi. Öte yandan Fantastik Canavarlar serisi için bu kadar titizlikle çalışılmamış tabii. Johnny Depp, Ezra Miller, Dan Fogler ve Zoë Kravitz gibi pek çok Amerikalı aktör film serisinde yer alıyor. Yeni serinin biraz daha geniş çaplı tutulduğu düşünülünce bu detay o kadar göze batmıyor.

İlginizi çekebilir

Fantastik Canavarlar 2 fragmanı