reklamı kapat

POPÜLER

iOS iPhone için App Store alternatifi uygulama mağazası jailbreak gerektirmiyor

Jailbreak’ten önce son çıkış; iPhone için App Store “alternatifi” uygulama mağazası [İndir]

iOS sistemine jailbreak uygulamadan iPhone’a Nintendo emülatörü kurmak ister miydiniz? App Store “alternatifi” AltStore, iPhone sahiplerine çözüm sunuyor.

Android kullanıcılarının iPhone tercih etmeme sebeplerinin başında iOS işletim sisteminin çok “katı” olması geliyor. Kullanıcılara istedikleri özgürlüğü vermediği belirtilen iOS’te “istediğinizi” yapmak içinse cihazı “kırmak” yani jailbreak uygulamak gerekiyor. App Store üzerindeki istediğiniz uygulamaya erişmenizi sağlayan bu sistem aynı zamanda belli başlı bir özgürlük de getiriyor. Ancak jailbreak’e artık gerek olmayabilir. App Store alternatifi olarak ortaya atılan AltStore “iOS’in sınırlarını zorlayacak uygulamaların yeni yuvası” olarak tanımlanıyor. Elbette jailbreak yapmadan kullanılabiliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone için emülatör kurulumu

28 Eylül‘den itibaren çıkışını gerçekleştirecek olan AltStore şimdilik bir ön izleme imkanı sağlıyor. Uygulama geliştiricisi Riley Testut’ın ürünü olan alternatif uygulama mağazası yine Testut’ın geliştirdiği Nintendo emülatörünü de destekliyor. Delta isimli bu emülatör ön izleme kapsamında kurulabiliyor. Bu da kullanıcılara iPhone ve iPad’lerinden Super Mario ve diğer Nintendo klasiklerini oynama imkanı sağlıyor. Şimdilik “Lite” versiyonuna sahip olan Delta’da sadece NES oyunları destekleniyor. Ancak tam sürümde SNES, Game Boy, Game Boy Advance ve Nintendo 64 gibi platformların oyunlarına da destek vereceği kaydediliyor.

Elbette AltStore’u App Store’a girerek indiremiyorsunuz. Mac ya da Windows PC’nize kurabileceğiniz bir indirme aracının ardından telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayarak uygulamayı yükleyebilirsiniz. Testut sistemin iTunes Wi-Fi senkronizasyon sistemiyle haftalık yenilendiğini de belirtiyor. Bu da iOS’in uygulamaları iPhone’dan zorla silmesini önlemek için alınmış bir adım. AltStore’u buradan indirebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

PlayStation Plus ekim ayı ücretsiz oyunları