reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm

Kazananları ve kaybedenleriyle Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm

Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm, 82 dakikalık devasa bir bölümle karşımızdaydı. Bölümün sonunda kimler kazanmış, kimler kaybetmiş bir bakalım.


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Beklediğimiz an gelip çattı. Türkiye saati ile 28 Nisan’ı 29 Nisan’a bağlayan gece 04:00’da yayınlanan Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm beklediğimiz savaşı nihayet işledi. 82 dakikalık devasa bölüm gerçekten de sözünü tutarak televizyon tarihinin en uzun savaşını ekranlara taşıdı. Ancak bu savaş sizi ne kadar tatmin etti bilemiyoruz. Açıkçası, pek çok noktada hikayenin önemli kısımlarını buruşturup çöpe atan dizi “6 bölümde bu kadar” tadında bir finali bize ulaştıracak gibi görünüyor. Ancak buna karar vermek için hala erken. 3. bölümle ilgili düşüncelerimizi incelemeye saklamakla beraber, bölüm sonunda kimler kazanmış, kimler kaybetmiş bir bakalım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kaybedenler

Bu kısımda cevap hayli bariz. Night King ve tüm ölüler kaybetti. Ancak bizi burada listeleyeceğimiz kaybedenler, insanlar arasında ölenler. Yani adeta bir kasap gibi bugüne kadar tüm önemli karakterleri öldürmekten çekinmeyen Game of Thrones’un bu destansı savaşta kimlerin ipini çektiğinden bahsedeceğiz. Cevaplar ise sizi şaşırtacak. Çünkü dizi adeta karakterlere kıyamadı! Yani evet belki Daenerys, Jon, Arya gibi isimlerin 3. bölümde hemen ölmesini beklemiyorduk ancak 2. bölümde bazı karakterlere son yazdıktan sonra, çoğunun bu tüketici savaştan kurtulmuş olması… Açıkçası hayal kırıklığı. Tekrar ölenlere gelelim.

Lyanna Mormont elbette herkesin aklına gelen ilk isimdir. Hayranların favorisi olduğu için zorla yazılmış o destansı sahnesiyle “Dev Katili” Lyanna Mormont’a yine hayranları mutlu edecek bir son biçilmiş. Lyanna Mormont’un ölmesi dizide hiçbir şeyi değiştirmediği gibi kendisi de 2. değil 3. seviye bir yan karakter olduğu için yazarlar “Hayranlar bu karakteri çok seviyor en azından bunu öldürelim.” düşüncesiyle hareket etmiş gibi göründü. Bir diğer ölen isim Beric Dondarrion ki bize göre çok bile yaşadı. Kitapta Dondarrion buralara yaklaşamıyor bile açıkçası. Kendisinin ışınlanma seviyesindeki kaçış yetenekleri de yine bölümde göz dolduran detaylar arasındaydı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Dolorous Edd. Yine 3. seviye bir yan karakter olarak “Sam’i öldüremeyiz o zaman Edd ölsün.” kıyımına uğradı. Edd’in ölmesi hikayede hiçbir şey değiştirmediği gibi hayranları da çok etkilememiştir diye düşünüyoruz. Melisandre de yine sürprizsiz aramızdan ayrıldı. Gelir gelmez öleceğini söylemişti, görevini tamamlayıp defteri kapattı.

Theon konusunda ise incelemede de yazmıştık. Theon’u kahraman olarak öldürmek için gösterilen çaba gözlerimizi yaşarttı. Bu konu üzerine daha detaylı yorumları incelemeye saklıyoruz.

Ve tabii Jorah Mormont. Gerçek bir kahraman olarak ölen Jorah Mormont dizinin bu bölüm öldürmeye cesaret edebildiği en yüksek mertebeli karakterdi herhalde. Söz verdiği gibi son nefesine kadar Daenerys’i koruyan Mormont, aldığı darbelere rağmen tüm ölüler tekrar ölene kadar kendini ayakta kalmaya zorladı. Şu savaşta kılıç tutmaya 30 saniye önce başlamış olan Daenerys’i başkası böyle koruyamazdı diye düşünüyoruz. O yüzden belki de Jorah Mormont kaybedenler değil, kazananlar arasındadır.
Game of Thrones 8. sezon 3. bölüm

Kazananlar

İnanamayacaksınız ama Ghost. Kışyarı’ndaki hangi çok zeki kişinin stratejisiydi bilemiyoruz ancak, Ghost’u zaten ölmeye gittiği fazlasıyla belli olan Dothraki’lerle beraber yollamak? Yani CGI çok masraflı bunu anlayabiliyoruz ama gerçekten mi? Sansa’yı korusun falan diye yine az sahneli Stark lahitine de mi gönderilmemeliydi? Önden koşa koşa ölecek takıma mı layık görüldü Ghost? Ancak yine de sevinelim. Ghost yaşıyor, CGI’da bütçe açılmış. Heykel gibi durduğu bi 3-5 saniye daha göreceğiz neyse ki.

Diğer hayatta kalanlar mı? Dizinin tamamı. Ne Brienne öldü ne Jaime Lannister ki ikisi de inanılmaz bir kuşatmadaydı. Podrick ve Gri Solucan da yaşıyor. Lahitte sürekli bir aksiyon olur diye bekledik ancak Tyrion ve Sansa da olayı aksiyonsuz atlattı. Bran‘ın zaten öleceğini hiç sanmıyorduk. Jon ya da Daenerys‘den biri en azından ağır bir yara alsaydı bari! Ancak hayır, ikisi de sapasağlam, turp gibiler. İkisi de neredeyse işlevsizdi bu arada onu da söyleyelim. Bu bölümün gerçek kazananı Arya Stark‘tı çünkü. Bran’ı öldürmeye çalışan Valyrian çeliği hançer ile Bran’ın hayatını kurtararak bölüme noktayı koydu.

Bölümün gerçek kaybedeni ise bize göre izleyiciler oldu. Beklediğimiz savaş bu muydu emin değiliz.

İlginizi çekebilir

Dizinin 8. sezon 4. bölüm tanıtımı