reklamı kapat

POPÜLER

Uzmanlardan trafik kazası sonrası hukuki süreç hakkında uyarı

Keşke dedirten istatistik; trafik kazalarında sadece 1 kişinin öldüğü şehir

2019 senesine ait imrendiren bir istatistik paylaşıldı. Buna göre Avrupa’nın sevilen şehrinde, trafik kazaları sadece 1 kişinin ölümüne neden oldu.

Trafik kazaları neredeyse bütün ülkeler için büyük bir sorun teşkil ediyor. Artan nüfus ile beraber kazaların ve buna bağlı ölümlerin önüne geçmek oldukça güç. Ancak kimi ülkelerin yanında kimileri de bu işi çok iyi başarıyor. Bugünkü haberimize konuk olan Norveç’in başkenti Oslo bunun en büyük örneği. Oslo’da 670 bin kişiden fazla yerel halk mevcut. Bu sayı mevsimsel turistler ile daha da artabiliyor. 2019 yılına ait bir rapora göre Oslo’da trafik kazalarında sadece bir kişi hayatını kaybetti. Yüz binlerce kişinin yaşadığı bir şehirde böyle bir istatistik elde etmek gerçekten önemli bir başarı. Aynı rapor, Oslo dışında Norveç genelinde de bir başarı olduğunu gösteriyor. 2019 senesinde ülke genelinde trafik kazaların sadece 110 kişi öldü. Sevindirici olarak, ölenler arasında 16 yaş altı kimse bulunmuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Türkiye’de de  trafik kazalarına bağlı ölümler azalıyor

Norveç’in bu başarısı yeni değil. Hükümet uzun süredir bu tip kazaları ve etkilerini azaltmak için çalışıyor. Örneğin 2017 senesinde Norveç, trafik kazası sebepli ölümlerde Avrupa sonuncusu olmayı başarmıştı. Bu sayılar size karışık geldiyse biraz ülkemizde örnek verelim. 2019’un 11 aylık dönemi içerisinde sadece İstanbul’da 119 kişi trafikte oluşan kazalar nedeniyle hayatını kaybetti. Bu sayı Ankara’da 101, İzmir’de ise 116. Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz üzere, ülkemiz sınırlarında da düşüş eğilimi gösteren bir grafik mevcut.

İlginizi çekebilir

Yeni jenerasyon Supra “Fıstık’a karşı