reklamı kapat

POPÜLER

La Casa de Papel 3. sezon

La Casa de Papel’deki kırmızı kostümün ardında yatan gerçek

Büyük bir heyecan ile beklenen La Casa de Papel 3. sezon Netflix kütüphanesinde yerini aldı. İlk sezondan beri merak edilen kırmızı kostüm ve takılan maskelerin detayı nedir?

La Casa de Papel 3. sezon ile konuşulmaya devam ediyor. Ancak ilk sezondan beri izleyicilerin de bildiği üzere ekibimiz kırmızı kostüm ve Salvador Dali maskeleri takıyor. Bu kırmızı kostüm ve Salvador Dali maskesinin seçilmesinin tahmin edileceği üzeri dizinin konusu ve dizinin bulunduğu konum ile bağlantısı bulunuyor. Dizinin ana karakterlerinden Tokio (Úrsula Corberó), Denver (Jaime Lorente Lopez), Nairobi (Alba Flores), Helinski (Darko Peric) ve Rio (Miguel Herrán) dizinin ilk bölümünden beri bu iki kıyafeti kullanıyor. Ancak gerçek anlamları neler? En önemlisi, Salvadore Dali maskesinin seçiminde yatıyor. Zira sürrealist ressamın, modern kapitalist toplumun etiğini sorgulayan sanatsal çalışmalar yarattığı iyi biliniyor. Yani bu maskenin seçilmesi aslında dizinin anlattığı evreni de iyi yansıtıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

La Casa de Papel de kullanılan semboller farklı anlamlar içeriyor

Zaman zaman maskeler isyan sembolü haline gelebiliyor. Örneğin maskesiyle ün salmış filmler arasında yer alan V for Vendetta ile Guy Fawkes maskesini bir isyan sembolü olarak kullandığı ve o zamandan bu yana çeşitli gruplar tarafından benimsendiği de görülüyor. Haliyle La Casa de Papel’deki Salvadore Dali maskesi bu isyanı sembolize ediyor.

Bunun yanında ise kırmızı tulumların birçok çağırışım yaptığı sembol bulunuyor. Kırmızı, sıklıkla baş karakterlerimizin isyanını gösterebilecek bir tutku, şiddet ve devrim sembolü olarak kullanılıyor. Kırmızı renginin yaptığı çağrışımları kullanan dizinin senaristleri, dizideki karakterlerin içindeki öfkeyi, aşkı ve tutkuyu yansıtmanın yolunun kırmızıdan geçtiğini düşündüğü için bu renk tulumlar tercih etti. Dizinin yeni sezonu ile nelerin değişeceğini bilmiyoruz ancak bizi yine heyecan dolu bölümlerin beklediğini söyleyebiliriz. Dizi 3. sezon ile Netflix kütüphanesinde yer alıyor.

İlginizi çekebilir

La Casa de Papel 3. sezon fragmanı