reklamı kapat

POPÜLER

otogaz LPG

LPG için yeni bir dönem başlıyor; artık daha güvenli

Sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG) piyasasındaki dağıtıcıların teknik düzenlemelere uygun depolama veya dolum tesisine sahip olması konusunda büyük bir adım atıldı.

Advertisement

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun, LPG piyasası lisans yönetmeliğinde değişikliği Resmi Gazete’de yayımlandı. Bu değişikliğe göre sıvılaştırılmış petrol gazı yani LPG’yi taşıyan kurum ve kuruluşlar teknik düzenlemelere uygun depolama veya dolum tesislerini kullanması zorunlu tutuluyor. Lisans almak isteyenlerin depolama tesisleri denetimden geçirilecek. Tüplü dolum yapan firmalar için de lisans zorunlu olacak. Bu değişikliklerle birlikte güvenliğin üst seviyelere çıkarılması hedefleniyor. Hem depolama hem taşıma sırasında arttırılacak güvenlik önlemleri sürücüleri de mutlu etti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

LPG ile ilgili farklı konular da gündemde

Kapalı otoparkların gerekli altyapıya sahip olmaması sebebiyle 20 yıldır LPG ile çalışan araçların kapalı otoparklara girememesi yakın zamanda değişiyor. Kapalı otoparkların AB standartlarında havalandırma ve emniyet sensörlerine sahip olması yeterliyken, LPG’li araç sahibi müşteriler bu altyapıyı sağlamayan AVM’lere giremiyorlar. Ancak uzun yıllardır süren bu haksız durum, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in LPG’li araçların kapalı otoparklara kabul edilmesi gerektiğine dair düşüncesini açıklaması ile değişme iklimine girmişti. Şimdi gerek LPG kullanıcılarının, gerek kapalı otopark işletmelerinin ve gerekse LPG sektöründeki tüm paydaşlardan oluşan milyonlarca vatandaşın gözü-kulağı Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un, üç bakanlığın ortak yürüttüğünü duyurduğu çalışmanın tamamlanmasında.

İlginizi çekebilir

Tesla altyapısına sahip elektrikli Volkswagen Beetle sizin ol abilir