reklamı kapat

POPÜLER

Captain Marvel

Marvel stüdyolarını gafil avlayan Captain Marvel saldırısı

Marvel stüdyolarının yakında izleyici karşısına çıkmaya hazırlanan projesi Captain Marvel daha şimdiden saldırı altında. Üstelik bu saldırı Rotten Tomatoes üzerinden gerçekleştiriliyor.

Başrolünü Brie Larson’ın üstlendiği Captain Marvel, 8 Mart’tan itibaren beyaz perdede boy göstermeye hazırlanıyor. Yönetmenliğini Anna Boden ve Ryan Fleck’in üstlendiği film henüz vizyona girmedi. Buna rağmen Rotten Tomatoes sitesinde oylanmaya başladı. Bilmeyenler için özetlemek gerekirse Rotten Tomatoes eleştirmenlerin ve izleyicilerin yorumlarıyla puanlarını derleyen bir platform. Böylece filme gitmeden önce bu yapım izlenir mi, izlenmez mi çevçevesinde bir fikir sahibi olmanızı sağlıyor. Captain Marvel’a geri dönersek, yorumlar nefretle dolup taşıyor diyebiliriz. Üstelik bunun doğrudan Captain Marvel filmiyle bağlantısı yok. Temelde tüm bu yorumların nedeni Brie Larson’ın açıklamaları.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Oscar Ödüllü oyuncu kendini feminist olarak tanımlıyor. Captain Marvel karakterinin de beyaz perdedeki kadın kahramanları güçlendirmesi, sayılarını artırmasını umuyor. Tüm bunların yanı sıra geçtiğimiz günlerde Captain Marvel’ı sadece beyaz eleştirmenlerin yorumlamasını istemediğini dile getirmişti. Bunu da şu sözlerle ifade etmişti: “Yaklaşık bir sene önce sinema basınını ve eleştirmenleri gözlemlemeye başladım ve büyük çocuğunluğun beyaz erkekler olduğunu fark ettim. Daha sonra bunu akademik şekilde de araştırdım ve ortaya çıkan çalışmaların bu gözlemlerimi doğruladığını gördüm. Bunun ardından Captain Marvel’ın basın çalışmalarında bu çeşitliliği artırmak için harekete geçtim. Farklı ırklardan kadın gazetecilerle iletişime geçtiğimde onların diğer basın mensuplarıyla aynı şartlara sahip olmadığını gördüm. Bu imkanı sağlamayan kuruluşlarınsa hep farklı bahaneleri vardı.”

Captain Marvel, Brie Larson’ın bu açıklaması yüzünden daha vizyona girmeden olumsuz yorum bombardımanına tutuluyor. Bu durum da Larson’ın aslında ne kadar haklı olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor.

İlginizi çekebilir

Captain Marvel fragmanı