reklamı kapat

POPÜLER

Avengers Endgame

Marvel stüdyolarının Avengers Endgame Oscar kampanyası

Marvel stüdyoları bu sene damgasını vuran Avengers Endgame filmi için Oscar Ödülleri adaylığı kampanyasına başladı. Stüdyonun hangi kategorilerde adaylık talep ettiği de böylece ortaya çıkmış oldu.

Varsayımların aksine eğer stüdyolar, oyuncular veya yönetmenler belli bir yapımla Oscar adaylığı elde etmek istiyorsa, bunun için önce Akademi’ye resmi olarak başvuruda bulunulması gerekiyor. Stüdyolar hangi oyuncuları hangi kategoriden aday gösterirlerde ödülü alma ihtimallerinin yüksek olduğunu hesaplayarak plan yapıyor. Örneğin kimi zaman başrol olan oyuncular yardımcı oyuncu kategorisinden aday gösteriliyor. Kimi zaman bu planlamalar yanlış çıkıyor. Marvel stüdyoları da gişede fırtına gibi esen ve sinema tarihinin en çok kazandıran filmi olan Avengers Endgame için Oscar kampanyasına başladı. Bu sayede hangi kategorilerden adaylık gelebileceğine dair ufak bir fikrimiz oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Avengers Endgame Oscar kampanyası

Marvel stüdyoları tarafından paylaşılan detaylara göre Avengers Endgame’in adaylık talep ettiği kategoriler şöyle: En iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uyarlama senaryo, en iyi sinematografi, en iyi prodüksiyon tasarımı, en iyi kostüm tasarımı, en iyi saç ve makyaj, en iyi ses miksajı, en iyi ses kurgusu, en iyi görsel efekt ve en iyi orijinal müzik. Gördüğünüz gibi kategori sayısı oldukça fazla ancak dikkat çekici bir kategori eksik. O da en iyi erkek oyuncu kategorisi. Herkes Robert Downey Jr.’ın Endgame finalinde performansıyla adaylık elde edebileceğini düşünüyordu. Fakat Marvel’ın bu alandan beklentisi yok gibi görünüyor.

Bizce Avengers Endgame’in en iyi film kategorisindense en iyi erkek oyuncu kategorisinde şansı daha yüksek. Fakat Oscar Ödülleri’nin genel tavrını göz önünde bulundurursak filmin en iyi görsel efekt ödülünü kazanması daha olası.

İlginizi çekebilir

Spider-Man Far From Home fragmanı