reklamı kapat

POPÜLER

Avengers Endgame

Oscar Ödülleri’nin Avengers Endgame önyargısı

Yılın en bomba filmi olan Avengers Endgame zaman zaman Oscar söylentileriyle gündeme geliyor ancak Akademi üyeleri çizgi roman uyarlamalarına hala önyargılı bakıyor gibi görünüyor.

Sinemanın en prestijli ödülü şüphesiz ki Oscar. Bir oyuncunun veya filmin bu ödüle layık görülmesi her anlamda büyük bir saygınlık. Çizgi roman yapımları ise bir türlü Oscar engelini aşamıyor. Elbette bu problemin ufak istisnaları var. Örneğin Joker’i canlandıran Heath Ledger bu performansıyla Oscar kazandı. Hugh Jackman’ın rol aldığı son Wolverine filmi Logan, en iyi uyarlama senaryo kategorisinde aday gösterildi. Suicide Squad en iyi saç ve makyaj ödülünü kazandı. Ancak gördüğünüz gibi bu filmler genelde en iyi film kategorisinde adaylık dahi elde edemiyor. Avengers Endgame de yılın en büyük filmi olmasına rağmen Oscar Ödülleri’nde görmezden gelinecek gibi duruyor. İsmi gizli tutulan bir Akademi üyesi First Man filminden bahsederken Avengers filmlerinin, dolayısıyla çizgi roman uyarlamalarının neden en iyi film kategorisinde adaylık alamayacağına dair görüşlerini paylaştı.

“Avengers Endgame Oscar adayı olamaz”

“First Man en iyi film ödülüne aday gösterilmeliydi. Yapılan sıralamada dokuzuncu veya onuncu sıradaydı fakat görsel efektleri şahaneydi. Eski usüllerde, modellerle kullanılarak yapılmıştı. Diğer adaylar CGI yöntemlerine sırtını dayamıştı. Bu sebeple First Man gibi yapımlara ekstra saygı duyuyorum. Bu yüzden asla isminde Avengers geçen bir filmin Oscar alması için oy vermeyeceğim. Akademi’deki pek çok üye de böyle düşünüyor. İnsanların parasını almaya odaklı yapımlara saygım yok.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gördüğünüz gibi Akademi aradan geçen yıllara rağmen çizgi roman uyarlamaları konusunda önyargısını aşabilmiş değil. Avengers Endgame de bu önyargıdan payını alacak. Joker’i canlandıran Heath Ledger’ın ödülü kazanması bu alandaki en büyük istisna olarak kalacak gibi görünüyor.

İlginizi çekebilir

Spider-Man Far From Home fragmanı