reklamı kapat

POPÜLER

Netflix

Netflix, prodüksiyon sürecinde aşıyı zorunlu kılmaya başladı

Dünyanın en büyük video platformlarından Netflix, hayatımızdan bir türlü çıkmayan Covid-19 salgını nedeniyle ABD’de bir adım atmaya başladı.

Türkiye’de olduğu gibi ABD’de de Covid-19 vakaları artmaya başladı. Bunun arkasında yeni ortaya çıkan Delta varyantı ve kulaktan dolma bilgilere inanan aşı karşıtları yer alıyor. İşte bu yüzden Netflix hayati bir önlem alıyor.

Firma ABD’de yürütülen film / dizi / belgesel prodüksiyonlarda oyuncuların ve çekim ekiplerinin aşılanmasını zorunlu kılıyor. Firmanın burada din, sağlık durumu ve yaş gibi konular üzerinden istisnalar göstereceği ancak onun haricinde setteki hemen herkesin aşılanmasını istediği aktarılıyor.

Netflix’in bu hamlesi elbette oldukça mantıklı görünüyor. Çünkü virüsün önüne geçmek adına aşı olmaktan başka bir çaremiz bulunmuyor. Oyuncular maske takamadıkları için de aşılanmanın önemi dizi / film sektöründe çok büyük önem arz ediyor.

Bu arada aşı konusunda başka firmalar da adımlar atıyor. Facebook başta olmak üzere büyük teknoloji firması ofise gelecek çalışanlarının aşılı olmasını istiyor. Bu konuda Türkiye’de de benzer hamleler oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix aslında aşılama nedeniyle abone kaybetti

Netflix, pandemi döneminde evine kapanan milyonlar sayesinde kullanıcı kitlesini aşırı bir şekilde artırdı. Firma tarihinin en büyük yükselişi ile karşı karşıya kaldı.

Ancak bu durum aşılama çalışmaları ışığında değişti. Firmanın ikinci çeyrekte sadece ABD ve Kanada merkezli olarak 430 bin abone kaybettiği açıklandı.

Bunun arkasında Covid-19 aşısını yaptıran kişilerin kendisini dışarıya atması yer alıyor. Evde çok sıkılan ve Netflix’teki sağlam içeriklerin hemen hepsini tüketen kişiler, platformu birer birer terk ediyor. Bu düşüşün bir süre daha ciddi şekilde sürmesi bekleniyor.

Daha önce de söylediğimiz gibi Netflix’in alandaki liderliğini tüm güçlü rakiplerine rağmen kaybetmesi olası değil.

Çünkü firma Türkiye gibi birçok pazarda çok ciddi yerel içerikler üretiyor. Bu özel yerel içerikler kullanıcıları Netflix içerisinde tutma açısından firmaya büyük fayda sağlıyor.

İlginizi Çekebilir

Türkiye’de satılan Samsung Galaxy A52’nin içine yakında bakın