reklamı kapat

POPÜLER

Netflix Atiye The Witcher

Netflix Türkiye 2019’da izlenen en popüler 10 dizi ve filmi açıkladı

2019’u kapatırken Netflix de Türkiye’deki kullanıcıların dizi ve film tercihlerini açıkladı. Listede çok yeni yayınlanan Atiye ve The Witcher dikkat çekiyor.

Popüler çevrim içi yayın servisi Netflix, Türkiye özelinde 2019 yılı özetini kullanıcılarla paylaştı. Yılı kapatırken 2019’da çıkan en popüler 10 dizi, film ve belgeseli listeyen servisin yayınladığı listede çarpıcı sonuçlar yer alıyor. Dizi listesine baktığımızda birinci sırada Beren Saat başrolündeki Atiye dizisini görüyoruz. 27 Aralık’ta çıkmasına karşın dizi yoğun ilgiyle karşılaşmış gibi görünüyor. Üçüncü sırada ise 20 Aralık’ta çıkan The Witcher var. Ancak aralık ayında çıkan diziler için “tahmini” izlenme alındığı da belirtilmiş tabii.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Netflix Türkiye sıralamayı nasıl yapıyor?

Dizi listesinde ikinci sırada La Casa de Papel yer alırken dördüncü sırada da bir diğer yerli dizi Hakan: Muhafız bulunuyor. Beşinci sıra ise Stranger Things’in 3. sezonuna gidiyor. 10 dizilik listede dikkat çeken nokta mayıs ayında yayınlanan Lucifer 4. sezonun yer almaması. Globalde en popüler diziler listesinde birinci sıraya oturan yapım Türkiye’de ilk 10’a giremeyerek şaşırtıyor.

Film tarafında ilk sırayı Organize İşler: Sazan Sarmalı kapıyor. İkinci sırada hayli ses getiren Martin Scorsese filmi The Irishman, üçüncü sırada ise Ryan Reynolds’ın aksiyon filmi 6 Underground bulunuyor.

Globalde bu tarz listeler oluşturulurken yapımın yüzde 75’inin izlenip izlenmediğine bakan Netflix, Türkiye’de biraz farklı bir ölçüm tercih etmiş. Yapılan açıklamaya göre, dizi, film ve belgeselleri 28 gün içinde en az 2 dakika izleyenler baz alınmış. Yazının üstünde de belirttiğimiz gibi aralık ayındaki yapımlarda ise mevcut izlenme oranına göre bir öngörü de bulunulmuş. Siz ne dersiniz? 2019 yılında Netflix’te yayınlanan dizi, film ve belgeseller arasında sizin favoriniz hangisi?

İlginizi çekebilir

Ocak 2020 Netflix Türkiye ajandası