reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Netflix

Netflix ve benzeri servisler hakkında kritik karar

Avrupa Parlamentosu, Netflix ve benzeri servisler için kritik bir karar verdi. Bu servislerin Avrupa’da faaliyet gösterebilmeleri için artık ekstra dikkatli olmaları gerekecek.

Türkiye’de de Netflix ve benzeri servislerle alakalı ara sıra haberler duyuyoruz. Avrupa Parlamentosu’nun bu gibi şirketler için aldığı karar, daha çok düşük bütçeli filmlerin geleceğini ilgilendiriyor. Kararı dikkate alması gereken servisler arasında Avrupa’daki faaliyetlerine devam etmek isteyen Netflix, Amazon Prime Video gibi isimler var. İlgili kararda, bu servislere Avrupa’ya sundukları içeriklerden yüzde 30’unu yine Avrupa’daki ülkelerden temin etme zorunluluğu getiriliyor. Böylece içeriklerin tamamen Amerikanlaşmasının önüne geçilmek isteniyor. Ayrıca yine bu tür servisler, orijinal içerik olarak Avrupa’daki yerel yapımlara katkıda bulunmak zorunda. Bu karar sonucunda Netflix’in Paris ve Madrid gibi şehirlerde ofis açma planlarına giriştiği bile konuşuluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Video paylaşım sitelerine de göz açtırılmayacak

Alınan karardan etkilenen servisler yalnızca çevrim içi yayın servisleri değil. YouTube ve Twitch gibi video paylaşım sitelerinin de bundan böyle yetişkinlere uygun ve şiddet bulunduran içeriklerini daha sıklıkla kontrol etmeleri gerekecek. Aksi takdirde bu tür servislere de ciddi yaptırımlar uygulanabilecek. Ayrıca karar kapsamında çocukların özel hayatları için ek bir açıklama da var. Karar sonrası çocukları ilgilendiren reklamlar için hiçbir çocuğun kişisel verilerine el konulamayacak.

İlginizi çekebilir

Ekim Ayında Netflix Türkiye’de Neler Var