reklamı kapat

POPÜLER

iron man

Orijinal Iron Man filmindeki Avengers Endgame göndermesi

Avengers Endgame filminde Tony Stark’ın üstlendiği önemli role yapılan ilk göndermenin Marvel Sinematik Evreni‘nin temellerini atan ilk Iron Man filminde yer aldığı düşünülüyor.

2008 yılında izleyici karşısına çıkan Iron Man’in hikayesi sadece ve sadece Tony Stark‘ın bir süper kahramana dönüşmesini ele alıyordu. Kaçırılan, sattıkları silahların hangi amaçlar uğruna kullanıldığını gören ve hayatını sorgulamaya başlayan Tony Stark tutulduğu mağaradan ilk zırhını yaparak kaçıyordu. Fakat öncesinde hem kalbindeki şarapneli durduracak hem de zırha güç verecek enerji kaynağını yaratması gerekiyordu. Uzun süre taşıdığı reaktörü çalışabilir hale getirdiği anda ona yardımcı olan Yinsen bu enerji kaynağının ona “50 ömür boyunca” yeteceğini söylüyordu. Tony ise “veya çok bir şey için 15 dakika zaman tanır” diyordu. Normalde burada Tony Stark’ın ilk zırhına işaret ettiğini düşünüyorduk. Fakat bir Reddit kullanıcısı bunun Avengers Endgame planlarına işaret ettiğine inanıyor.

Iron Man filmindeki Avengers Endgame ipucu

Iron Man’in sonsuzluk taşlarını alıp parmaklarını şıklatana kadar hayatta kalması gerekiyordu. Fakat bu taşlardan sadece birine dokunmak bile insanı mahvedebilecek güce sahip. Iron Man’in tüm taşları aynı anda tutup ölmeden parmak şıklatabilemesinin zırhına güç veren reaktör sayesinde mümkün olduğu tahmin ediliyor. Böylece kahramanımız taşları Thanos‘tan alıp “Ben Iron Man’ im” diyerek parmak şıklatabilecek kadar zamana sahip oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elbette Marvel stüdyoları bu göndermeyi bilinçli bir şekilde mi yaptı, yoksa şans eseri mi oluştu, bilmiyoruz. Ancak Marvel stüdyolarının en başından beri bu noktaya gelmeyi amaçladığını biliyoruz. Dolayısıyla biraz şansa bırakılmış bir gönderme yapılmış olması oldukça muhtemel.

İlginizi çekebilir

Spider-Man Far From Home fragmanı