reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 5

PlayStation 5 için alındığı düşünülen çok garip tasarım patenti!

22 Ağustos 2019

Oyun tutkunları tarafından merakla beklenen yeni nesil oyun konsolu Sony PlayStation 5, tasarımsal olarak böyle mi görünecek dersiniz?

Resmi olarak 2020 yılında raflardaki yerini alacak Sony PlayStation 5, sık sık gündeme geliyor. Doğal olarak çok merak edilen model, bu sefer ilginç bir patent ile karşımızda bulunuyor. LestsGoDigital tarafından bulunan bu yeni alınan patent, konsolun “gerçek tasarımını gözler önüne seriyor olabilir” deniyor. Bu tasarım gerçekten çok ama çok ilginç görünüyor. PS5’in 5’ine hitaben “V” şeklinde bir tasarımı bulunan bu tasarım, bazılarına göre gerçek olmayacak kadar farklı bir çizgi taşıyor. Konsol için yapılan deneme tasarımlarından birisi için alındığı düşünülen bu patent, tahminlere rağmen az da olsa gerçek olabilme ihtimali taşıyor. Şimdiye kadar nasıl görüneceği hakkında hiçbir sağlam sızıntının gelmediği PlayStation 5, böyle gelirse olumlu ve olumsuz binlerce farklı yorum alacak gibi görünüyor. Konsolun tasarımından çok aşağıda detaylandırdığımız içindeki donanım önem arz ediyor.

Sony PlayStation 5
Sony PlayStation 5
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Sony PlayStation 5 çok iddialı bir konsol

Konsol gücünü AMD’nin 3. jenerasyon Zen mimarisi üzerine kurulacak sekiz çekirdekli bir işlemciden alıyor. Grafik tarafında AMD imzalı Radeon Navi ailesini kullanan PS5, 4K oyunculuğu standart hale getirecek, 8K seviyesine de çıkış yapabilecek deniyor. Işık efektlerine çağ atlatacak Ray tracing desteği dikkat çeken detayları arasında başı çeken konsolun, ses konusunda da ciddi yenilikler getireceği belirtiliyor. Bunun için konsolda özel bir AMD ses çipinin yer aldığı söyleniyor. Yüksek hızlı SSD depolama birimi ile konsolun oyunları çok ama çok daha seri yükleyeceği de açıklanıyor. PlayStation 4’ten tam 4 kat daha güçlü olduğu belirtilen sürüm, grafik gücü açısından Nvidia GeForce RTX 2070 ile benzer düzeyde bulunuyor.

İlginizi Çekebilir

Çıkışı beklenen bulut temelli oyun servisi Google Stadia