reklamı kapat

POPÜLER

Sony PlayStation 5

PlayStation 5’in Türkiye fiyatıyla ilgili üzücü iddia

Kısa bir süre önce PlayStation 5 konsolunda kullanılacak yeni oyun kumandası DualSense hakkındaki bilgileri sizlerle paylaşmıştık. Bu yılın sonlarına doğru yurt dışında satışa sunulmasını beklediğimiz konsolun Türkiye fiyatıyla ilgili tahminler gelmeye başladı.

Türkiye’de oyun konsollarına gelen ek vergiler neticesinde oyun konsollarının Türkiye fiyatlarında artışa gidildi. Buna göre PlayStation 4 Slim 500 GB’lık modelinin fiyatı 3.799 TL. PlayStation 4 Pro’nun Türkiye fiyatı ise 6.999 TL oldu.

Oyun tutkunlarının merakla beklediği PlayStation 5’in Türkiye fiyatının da çok yüksek olacağı söyleniyor. Farklı depolama çözümlerinin yer almasını beklediğimiz PlayStation 5’in başlangıç fiyatının  en azından 7.999 TL olacağını söylemek mümkün. Farklı depolama çözümlerini göz önüne alırsak konsolun fiyatının 10 bin TL bantlarına gelmesi de kuvvetle muhtemel.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

PlayStation 5 güçlü performansıyla oyun tutkunlarının yüzünü güldürecek

Sony tarafından yapılan açıklamaya göre PS5, sekiz çekirdekli AMD Zen 2 işlemcisinden güç alıyor. Konsoldaki işlemci saat hızı ise 3.5 GHz. AMD’nin RDNA 2 mimarisi temel alan ve 2.23 GHz’de saatte 10.28 teraflop ve 36 işlem birimi vaat eden özel bir grafik işlemcisinin yer aldığı PS5’te 16 GB GDDR6 RAM yer alıyor.

Konsolda bununla birlikte SSD depolama çözümü mevcut. Sony’nin belirttiğine göre PS4’te 1 GB’lık boyut için 20 saniyelik bir ön yükleme süresi bulunurken, PlayStation 5’te 2 GB’lık veri için yükleme süresi 0,27 saniye. Genişletilebilir depolama için bir adet NVMe SSD yuvasına sahip olan konsol, USB sabit diskleri de destekliyor. 4K Blu-ray sürücüsüne destek veren PlayStation 5’in bu yılın sonunda satışa sunulması bekleniyor. Konsolun yurt dışı fiyatının 499 dolar-599 dolar fiyat aralığında olması bekleniyor.

İlginizi Çekebilir

Oyun dünyasının geleceği Google Stadia